Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIDSOMMER

MIDSOMMER

Noc świętojańska

ocena:7
Rok prod.:2003
Reżyser:Carsten Myllerup
Kraj prod.:Dania / Szwecja
Obsada:Tuva Novotny, Laura Christensen, Kristian Leth, Per Oscarsson, Lykke Sand Michelsen
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jakiś czas temu na stronach Horror Online mieliście okazję przeczytać tekst mojego autorstwa poświęcony filmowi „Solstice” w reżyserii Daniela Myricka („Blair Witch Project”). Jednak to nie Myrick wraz ze swoimi scenarzystami byli pomysłodawcami całej historii. Ta bowiem po raz pierwszy została opowiedziana w pochodzącym z 2003 roku duńskim obrazie zatytułowanym „Midsommer”.

Jakiś czas temu na stronach Horror Online mieliście okazję przeczytać tekst mojego autorstwa poświęcony filmowi „Solstice” w reżyserii Daniela Myricka („Blair Witch Project”). Jednak to nie Myrick wraz ze swoimi scenarzystami byli pomysłodawcami całej historii. Ta bowiem po raz pierwszy została opowiedziana w pochodzącym z 2003 roku duńskim obrazie zatytułowanym „Midsommer”.

Głównym bohaterem wyreżyserowanej przez Carstena Myllerupa produkcji jest Christian, młody chłopak, który po skończeniu szkoły średniej przygotowuje się do egzaminów na studia. Jednak myślenie o przyszłości jest ostatnią rzeczą, na jaką sobie pozwala. Na pożegnalnej imprezie bowiem jego siostra popełnia samobójstwo. Dwa miesiące później Christian z czwórką najbliższych przyjaciół postanawia wyjechać do Szwecji, by jak co roku w położonym nad jeziorem domu rodziców Trine (jednej z przyjaciółek bohatera) świętować noc świętojańską. Od momentu przyjazdu na miejsce chłopak zaczyna wyczuwać wokół siebie czyjąś obecność. Z czasem coraz bardziej utwierdza się w przekonaniu, iż za pomocą różnych, na pozór mało istotnych wydarzeń duch jego zmarłej siostry stara mu się przekazać coś ważnego. Christianowi z pomocą przychodzi Linn, miejscowa dziewczyna, która postanawia skontaktować się z nawiedzającą go istotą.

Wielbiciele krwawych widowisk seansem „Midsommer” na pewno będą zdegustowani. Skandynawowie bowiem postanowili nakręcić horror w starym stylu, a więc dając pierwszeństwo konsekwentnie kreowanej atmosferze przed efektownym montażem i wyzierającymi z ekranu scenami przemocy. Myllerup i spółka najpierw skupili się na stworzeniu w miarę ciekawych i wiarygodnych postaci, dopiero później, za pomocą nienachalnych spiętrzeń akcji, postanowili zacząć nas straszyć. Pomimo tego, iż „Midsommer” nie należy do filmów grozy, na projekcji których zaciska się palce z przejęcia, obraz nie nudzi, a co więcej, w miarę rozwoju akcji coraz bardziej intryguje. Efekt taki realizatorzy uzyskali dzięki dwóm zabiegom.

Pierwszym z nich jest niejednoznaczność gatunkowa. Otóż twórcy zamiast w mniej lub bardziej spektakularny sposób szokować nas scenami pełnymi gwałtu, serwują nam dramat ludzi, którzy muszą zmagać się z osobistą tragedią. Bohaterowie nie tylko nie mogą pogodzić się ze śmiercią córki, siostry i przyjaciółki, lecz także nie rozumieją dlaczego pogodna i optymistycznie nastawiona do życia dziewczyna nagle postanawia popełnić samobójstwo. Najciężej przeżywa stratę Christian, dla którego siostra musiała być najważniejszą osobą w życiu. Kiedy więc czuje, iż jakaś nadnaturalna istota stara się coś mu przekazać, w chłopaku zaczyna rodzić się nadzieja choćby na to, iż dowie się, co tak naprawdę przyczyniło się do śmierci jego Sofie. Niestety, jego wiara szybko zostaje zgaszona, bowiem w istnienie duchów wierzyć nie chcą jego przyjaciele. Bohater znajduje więc sprzymierzeńca w pochodzącej z okolicznej wsi rówieśniczce. Ale nie tylko Christian przeżywa swoją tragedię. W tle możemy zobaczyć postacie, które również zmagają się z, początkowo dla nas niezrozumiałymi, nieszczęściami. Mam tu na myśli wspomnianą już Trin oraz Perssona, miejscowego dziwaka. Jak nietrudno się domyślić, ich wewnętrzna walka bardzo mocno związana jest z głównym wątkiem akcji.

Drugą niepodważalną zaletą skandynawskiej produkcji jest mało zauważalne podporządkowanie fabuły „Midsommer” wymogom gatunkowym horroru. Oglądając film Myllerupa, ma się wrażenie, jakby elementy konwencji grozy potrzebne mu były tylko do nadania fabule dodatkowego wymiaru, dzięki któremu można by lepiej oddać złożoność i nieprzewidywalność życia ludzkiego. Puenta filmu bowiem sprowadza się do stwierdzenia, iż za niecne uczynki konsekwencje ponosić może nie tylko ten, kto się ich dopuścił, lecz również wszyscy ci, którzy są lub będą ze złoczyńcą związani. Zła nie da się tak łatwo wymazać. Bardzo często trzeba za nie płacić bardzo srogą cenę.

W porównaniu z amerykańskim remakem autorstwa Daniela Myricka, Duńczycy nie próbują nas straszyć na siłę. Prezentowana przez nich opowieść ma raczej wprowadzić widza w stan lęku, zmuszając go tym samym do refleksji nad własnymi czynami. Wszak przecież wielu z nas wierzy w świat nadprzyrodzony i jego oddziaływanie na rzeczywistość materialną. Dla mnóstwa ludzi niezrozumiałe zdarzenia czy dziwne sny są dowodem na to, iż obok naszego, postrzeganego zmysłami, istnieje inny wymiar zamieszkiwany przez istoty duchowe. Dlaczego więc nie miałaby one wpływać w różny sposób na egzystencję nas, ludzi?

„Midsommer” może okazać się bardzo dobrym wyborem dla tych, którzy w filmach grozy cenią sobie nastrój i niezwykłą atmosferę. Na pewno także ci, którzy wcześniej nie oglądali „Solstice” dadzą się zaskoczyć intrygującym i podnoszącym ciśnienie finałem. Pomimo iż obraz Myllerupa nie jest jakimś wybitnym dziełem, w moim przekonaniu jest zdecydowanie lepszy niż jego amerykańska kopia.

Screeny

HO, MIDSOMMER HO, MIDSOMMER HO, MIDSOMMER HO, MIDSOMMER HO, MIDSOMMER HO, MIDSOMMER HO, MIDSOMMER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa historia
+ solidna realizacja
+ klimat ghost story
+ nienachalny sposób wpływania na emocje widza
+ wiarygodnie pokazany ludzki dramat
+ niezła rola Tuvy Novotny

Minusy:

- nie jest to jakieś wielkie, godne szczególnej atencji dzieło

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -