Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SERPENT, LE

SERPENT, LE

W skórze węża

ocena:6
Rok prod.:2006
Reżyser:Eric Barbier
Kraj prod.:Francja
Obsada:Yvan Attal, Clovis Cornillac, Minna Haapkyla, Pierre Richard, Simon Abkarian
Autor recenzji:Katarzyna Sawicka
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

„Je verrai ta vengeance s’exercer contre eux car c’est à toi quo je confie ma peine.” („I zobaczę jak spada na nich twoja zemsta, bo tobie powierzam swoje cierpienie.”)
/cytat z filmu/

Fotograf Vincent Mandel (Yvan Attal) jest właśnie w trakcie rozwodu i walki z żoną o dzieci. Wkrótce w jego życiu pojawia się jeszcze jeden, o wiele poważniejszy, problem: Joseph Plender (Clovis Cornillac) – bezwzględny przywódca szajki, zajmującej się wymuszeniami pieniędzy. W wyniku intrygi Plendera, Vincentemu zostają postawione zarzuty o gwałt na podstawionej modelce, Sofii Kippiani (piekna Olga Kurylenko), a potem grozi mu oskarżenie o morderstwo. Plenderowi nie wystarcza jednak rola reżysera zdarzeń; pozornie pomocny i współczujący, zbliża się najpierw do samego Vincenta, a następnie wkracza do jego domu, stając się przyjacielem żony fotografa (Minna Haapkyla). Jaki tak naprawdę jest jego motyw? Czy chodzi mu tylko o pieniądze? I jakie znaczenie ma fakt, że Vincent Mandel i Joseph Plender chodzili kiedyś razem do szkoły?

„W skórze węża” jest adaptacją powieści Teda Lewisa, zatytułowanej „Plender”. To bardzo stylowy, dość mroczny thriller, z tajemnicą w tle. Fabuła filmu jest raczej schematyczna. Oto bohater wciągnięty zostaje w sieć koszmarnych wydarzeń, na które nie ma wpływu, a które rujnują i zagrażają nie tylko jego życiu, ale i życiu bliskich mu osób. Z pomocą paru przyjaciół, ale przede wszystkim sam, musi zmierzyć się z psychopatycznym przeciwnikiem, mając przeciwko sobie również cały świat, przekonany o jego winie. Choć niezwykle skuteczny – ta skuteczność zdaje się chwilami niemalże groteskowa – schwarzcharakter ma jednak słaby punkt, który Vincent musi odkryć. Finał filmu okraszony jest oczywiście pojedynkiem dwóch bohaterów.

Ta przeniesiona do współczesnego Paryża adaptacja brytyjskiej książki jest, jak wspomniano, momentami schematyczna, ale nie jest bynajmniej ani nudna ani oczywista. Intryga emocjonuje i wciąga. Bohaterowie filmu nie są czarno-biali, i, co stanowi pewne odejście od schematu (pozytywny bohater, negatywny bohater, intryga, walka o rodzinę czy dobre imię, konfrontacja w finale), poza paroma pobocznymi postaciami budzą raczej antypatię, aniżeli sympatię widza. Vincentowi, który nie powinien chwalić się swymi poczynaniami ze szkolnej przeszłości, kibicujemy nie dlatego, że jest postacią pozytywną, ale dlatego, że jest główną postacią; nie budzi sympatii – podobnie jak jego zimna żona, Helene - ale zasługuje na uznanie z racji swojej przemiany z nieporadnej ofiary w zdeterminowanego i równego przeciwnika Plendera.. Plender, pozostający w niezwykle silnej relacji ze swą nieżyjącą już matką, budzi antypatię z wiadomego powodu, ale, w miarę rozwoju fabuły, wywołuje i częściowe współczucie widza. Świetnie zagrany przez Clovisa Cornillaca, robi wrażenie przez swą siłę i (aż przesadny) spryt.

Filmowi Barbiera można zarzucić pewną schematyczność. Ale na pewno nie można odmówić mu stylowości, dobrego aktorstwa i, po prostu, sprawnie opowiedzianej historii, która wciąga i trzyma w napięciu.

Screeny

HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE HO, SERPENT, LE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ złożona, wciągająca intryga
+ aktorstwo, zwłaszcza Clovis Cornillac
+ postać matki
+ stylowość

Minusy:

- schematyczny
- antypatyczne postaci

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -