Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHOCK

SHOCK

Szok

ocena:9
Rok prod.:1946
Reżyser:Alfred L. Werker
Kraj prod.:USA
Obsada:Vincent Price, Lynn Bari, Frank Latimore, Anabel Shaw
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Biało-czarny film z genialnie zawiązaną akcją, fantastycznie napisanymi dialogami i doskonałą grą aktorską kojarzy się przede wszystkim z dziełami wybitnego Alfreda Hitchcocka. Tym razem jest jednak inaczej. To właśnie za sprawą mistrzowskiej reżyserii Alfreda L. Werkera widz przeniesiony jest w magiczne lata 40, gdzie nie każdy mężczyzna jest gentlemanem i nie każda kobieta jest krucha oraz delikatna.

Janet Stewart wyjeżdża do swojego męża, którego ma spotkać w hotelu. Małżonek jednak spóźnia się. Kobieta wyczekując na niego gapi się godzinami w okno, za którym o trzeciej w nocy zauważa awanturującą się parę. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że kłótnia kończy się śmiercią kobiety. Janet, zmęczona i niedowierzająca temu co widzi, zapada w swoistego rodzaju śpiączkę. O poranku znajduje ją mąż, który nie potrafi przerwać jej stanu w związku z tym wzywa lekarza. Dziewczyna w szpitalu zaczyna odzyskiwać przytomność. Jednak doznaje kolejnego szoku, kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że próbuje ją leczyć zabójca z okna.

W wypadku dzieła jakim jest „Shock” mamy do czynienia z banalną historią opowiedzianą w niezwykle prosty sposób. Wydawałoby się, że jest to błąd, gdy tymczasem po obejrzeniu dzieła większość widzów rozmiłowanych w starym kinie powinna być bardzo zadowolona z filmu. Proste dialogi budują niezwykle dynamiczną akcję, dodatkowo podsycaną przez mistrzowską grę aktorską. Zarówno w trakcie, jak też po zapoznaniu się z obrazem widz ma tylko jedno wrażenie – wszystko w filmie jest doskonale wyważone, wręcz chciałoby się powiedzieć, że wszystko jest na swoim miejscu. Dlaczego tak się dzieje? Oto reżyser ukazuje nam odwieczną walkę dobra ze złem. Pozytywna strona w postaci bardzo delikatnej Janet, rzuconej na pożarcie szalonego lekarza, budzi wielką sympatię widza. Nienaganna gra kreującej jej rolę aktorki, bardzo statyczna w swym wyrazie, kontrastuje z nieobliczalnym i dynamicznym zachowaniem doktora. A wszystko to ostatecznie równoważy się w kulminacyjnym momencie wieńczącym filmową historię.

Historia opowiedziana w filmie zachwyca, pomimo tego, że jest opowieścią jakich wiele. Zatem nietrudno powiedzieć, że najważniejszy w kinie jest sposób zaserwowania danej opowiastki, w którym powinien wyrażać się za równo kunszt reżyserski jak też aktorski. Siłą filmu jest opowiedzenie prostej rzeczy w przekonywujący sposób. Zdecydowanie w dziele jakim jest „Shock” wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Stąd też jest to wyśmienity film dla wielbicieli produkcji nisko budżetowych, jak też dla miłośników twórczości Vincenta Price’a.

Screeny

HO, SHOCK HO, SHOCK HO, SHOCK HO, SHOCK HO, SHOCK HO, SHOCK HO, SHOCK HO, SHOCK HO, SHOCK HO, SHOCK

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ pomysł
+ scenografia
+ reżyseria
+ akcja
+ zdjęcia

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -