Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MANOS: THE HANDS OF FATE

MANOS: THE HANDS OF FATE

Manos: The Hands of Fate

ocena:6
Rok prod.:1966
Reżyser:Harold P. Warren
Kraj prod.:USA
Obsada:Tom Neyman, John Reynolds, Diane Mahree
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Zagubiona grupa ludzi trafiająca do niewłaściwego domu jest bardzo często ukazywanym motywem w kinie grozy. Dlatego też reżyser zmierzając się po raz kolejny z tym tematem musi wykazać się dużą pomysłowością by zaskoczyć widza. Nie inaczej było w latach 60, kiedy to Harold P. Warren ukazał widzom swoje dzieło poruszające tą właśnie tematykę.

Młode małżeństwo z dzieckiem przejeżdżając przez małe miasteczko gubi się. Los sprawia, że zagubieni trafiają do tajemniczej posiadłości, której pilnuje upośledzony Torgo. Ze względu na zapadający zmrok podróżni chcą się zatrzymać na noc. Dozorca wpuszczając ich do środka stwierdza, że nie spodoba się to jego panu, który jest daleko. Pomimo dziwności sytuacji rodzina postanawia spędzić noc w dziwnej willi. Wkrótce okazuje się, że tajemniczy właściciel będący w letargu zamieszkuje wraz ze swoimi żonami piwnicę budynku. Mężczyzna wybudza się każdej nocy by czcić złe bóstwo jakim jest Manos. Niespodziewająca się niczego rodzina czuje się niezwykle wyobcowana w posiadłości i wkrótce postanawia wyjechać. Jednak tajemnicza moc nie pozwala im opuszczenie nawiedzonego miejsca.

Film ten zdecydowanie ukazuje widzowi zaskakujące wydarzenia. Oto zwykła rodzina podróżując trafia na nawiedzony dom z obłąkanymi lokatorami. Kolejne wydarzenia wydają się być coraz bardziej nieprawdopodobne, dzięki temu buduje się niezwykle ciekawa akcja, która jest jak najbardziej pożądana w każdym dobrym horrorze. Nie mniej jednak odbiór całości jest potwornie zakłócony poprzez niedbałą grę aktorską i niesamowicie sztuczne dialogi. Widz próbując zrozumieć o co chodzi w wypowiedzianych kwestiach gubi się w nierównomiernym tempie akcji. Wydaje się, że redukcja kwestii mówionych byłaby zdecydowanie lepsza dla tego filmu. Można się tutaj zastanawiać, ile jest w tym winy niskiego budżetu, niedbałości reżysera, czy nieumiejętności aktorskich. Ale czy taka refleksja będzie miała sens? W końcu istnieje wiele filmów nisko budżetowych, które charakteryzują się doskonałą grą aktorską i mistrzowskimi dialogami. Po obejrzenia całego dzieła trochę szkoda, że ktoś mając dobry pomysł nie potrafił go należycie pokazać. Dopiero po dłuższym zastanowieniu nad „Manos: The Hands of Fate” ukazuje się widzowi pointa. Samo zakończenie jest tak niesamowicie zaskakujące, że mimo tak ogromnej eksplozji pomysłów filmowych oraz pewnych niedociągnięć, zaskoczyć może nawet współczesnego widza.

Trudno się jednoznacznie ustosunkować do filmu Warrena. Z jednej strony jest ono zarówno ciekawe oraz, jak na swoje czasy, nowatorskie. Wykorzystuje pomysł, który mimo upływu lat i rozwoju kina jest nadal ciekawy. Jednakże pokazany jest tak źle, że nie sposób tego opisać. Wypadałoby powiedzieć, że należy ten film nagrać jeszcze raz, a z pewnością będzie hitem kinowym.

Screeny

HO, MANOS: THE HANDS OF FATE HO, MANOS: THE HANDS OF FATE HO, MANOS: THE HANDS OF FATE HO, MANOS: THE HANDS OF FATE HO, MANOS: THE HANDS OF FATE HO, MANOS: THE HANDS OF FATE HO, MANOS: THE HANDS OF FATE HO, MANOS: THE HANDS OF FATE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ scenografia
+ charakteryzacja

Minusy:

- mało czytelna akcja
- gra aktorów
- dialogi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -