Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SAVAGE HARVEST 2: OCTOBER BLOOD

SAVAGE HARVEST 2: OCTOBER BLOOD

Savage Harvest 2: October Blood

ocena:7
Rok prod.:2006
Reżyser:Jason Christ
Kraj prod.:USA
Obsada:Eric Stanze, Emily Haack, D.J. Vivona, Benjamin Gaa
Autor recenzji:MK
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

W 1994 r. rozpoczęła się reżyserska kariera jednego z najbardziej cenionych obecnie twórców niezależnego kina grozy w USA – Erica Stanze. „Savage Harvest”, jego debiutancki horror wyraźnie inspirowany klasyką gatunku, okazał się znakomitym przykładem niskobudżetowego kina gore, a 12 lat później doczekał się sequela. Ten ostatni został jednak wyreżyserowany przez Jasona Christa, a sam Stanze zajął się tym razem produkcją obrazu. Co prawda „October Blood” jest w ostatecznym rozrachunku filmem nieco słabszym od części pierwszej, jednak to raz kolejny twórcy z Wicked Pixel Ciemna dostarczyli nam wspaniały kawał niezależnego kina grozy.

Po wypadku na planie filmowym reżyser niskobudżetowych horrorów Tyge Murdock powraca do swej rodzinnej miejscowości. Tam spotyka znajomą z dzieciństwa, Ashley, która otrzymała kasetę z przerażającym nagraniem swojej siostry błagającej o pomoc. Lisa była jedyną ocalałą z masakry jakiej przed laty dokonał w tej okolicy uwolniony indiański demon Retlawkoob. Ich wspólny przyjaciel Zack podejrzewa, że legendy o klątwie ciążącej na okolicznych polach i zaklętych w kamieniach indiańskich duchach są czymś więcej niż tylko przykładem miejscowego folkloru. Kiedy grupa udaje się do domu położonego na terenie, który przed wiekami był miejscem zamienienia zbóż w kamienie, rozpoczyna się krwawe piekło …

„Savage Harvest 2” jest filmem nakręconym ze znacznie większych rozmachem niż część pierwsza. Charakteryzacja demonów została poprawiona w stosunku do filmu z 1994 r., a efektów gore jest jeszcze więcej. Za sceny te odpowiedzialny był Patrick Voss, który przygotował dla nas takie atrakcje jak min. odcięcie ramienia piłą mechaniczną, wydarcie serca oraz liczne rany kąsane – miłośnicy krwawych efektów nie będą mieli prawa narzekać. Co istotne, Jasonowi Christowi udało się też wykreować całkiem niezły klimat, a to za sprawą scen nocnych – niestety, tylko w drugiej połowie niemal dwugodzinnego filmu. Pierwsze 50 minut obfituje w zupełnie niepotrzebne dłużyzny, które co niecierpliwszego widza mogą zniechęcić, ale kiedy akcja nabiera już tempa, stężenie klimatu, napięcia i scen gore jest na tyle duże, iż film pozostawia znakomite wrażenie. Bardzo dobrze prezentują się też zdjęcia, które są bardzo wysmakowane jak na niskobudżetową produkcję. Obraz Christa jest też przepełniony odniesieniami do klasyki horroru – sam schemat fabularny zarówno „Savage Harvest” jak i „Savage Harvest 2: October Blood” wyraźnie nawiązuje do słynnego „Evil Dead” Sama Raimiego, a w sequelu nie brakuje momentów przywodzących na myśl „Texas Chainsaw Massacre”, czy nawet „Ringu”. Tego typu smaczków jest więcej, a ich wyłapywanie nie powinno sprawić zaznajomionemu z klasyką widzowi większych problemów.

Mankamenty „Savage Harvest 2”, prócz wspomnianych dłużyzn, są raczej typowe dla niskobudżetowych horrorów – momentami razi bardzo słabe aktorstwo, jakkolwiek dość przyzwoicie poradził sobie Eric Stanze, reżyser części pierwszej, w roli Zacka Ledanakoha. Szkoda też, że twórcy nie zdecydowali się na pokazanie Retlawkooba w jego fizycznej postaci, tak jak to miało miejsce w filmie z 1994 r. – już wtedy wygląd demona, mimo minimalnego budżetu, był bardzo przekonujący, jednak Jason Christ (który jest także autorem scenariusza) nie zdecydował się zawrzeć tego typu sceny w swym obrazie.

Reasumując, „October Blood” jest kolejnym świetnym horrorem nakręconym przez twórców związanych z wytwórnią Wicked Pixel Cinema – obfitość gore, dobra charakteryzacja demonów, klimat drugiej połowy filmu oraz nawiązania do klasyki powinny być wystarczające, aby zadowolić miłośników niskobudżetowego kina gore, i tej właśnie grupie widzów obraz Jasona Christa z całego serca polecam.

Screeny

HO, SAVAGE HARVEST 2: OCTOBER BLOOD HO, SAVAGE HARVEST 2: OCTOBER BLOOD HO, SAVAGE HARVEST 2: OCTOBER BLOOD HO, SAVAGE HARVEST 2: OCTOBER BLOOD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ charakteryzacja opętanych
+ sceny gore
+ mroczny klimat
+ mimo iż to film niskobudżetowy, zdjęcia stoją na wysokim poziomie
+ nastrojowa muzyka

Minusy:

– dłużyzny w pierwszej połowie filmu
– słabe aktorstwo

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -