Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN

CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN

Curse of the Headless Horseman

ocena:7
Rok prod.:1974
Reżyser:Leonard Kirtman
Kraj prod.:USA
Obsada:Ultra Violet, Marland Proctor, Claudia Reame, Don Carrara
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Oglądając różne filmy, natrafiamy na wiele różnych produkcji, z których jedne zapadają głęboko w pamięć, a inne przemijają. Istnieje również grupa dzieł, co do których trudno sprecyzować swój stosunek. Z pewnością do takiego zbioru należy „Curse of the Headless Horseman”, tajemnicza, lecz trochę przydługa historia urozmaicona za to niesamowitymi zdjęciami.

Młody człowiek odziedzicza rancho, do którego zaprasza swoich przyjaciół. Zaraz po przyjeździe jeden z sąsiadów opowiada im miejscową historię o widmie, które odwiedza okolicę w poszukiwaniu zemsty. Oto bezgłowy jeździec co wieczór przejeżdża przez wioskę trzymając w ręku odrąbaną głowę. Poszukuje on ósmego rewolwerowca, który jako jedyny przeżył pojedynek w zamierzchłych czasach. Na legendę wszyscy odpowiadają śmiechem, gdyż myślą, że staruszek zamierza ich przestraszyć. Niemniej jednak, gdy zapada zmrok, pojawia się tajemnicza postać żądna krwi, a poranek ujawnia pierwszego trupa.

Na pierwszy rzut oka historia opowiedziana w filmie nie powinna być nudna. Niemniej jednak zaserwowana jest w sposób, jakby kręcona była bez udziału reżysera, który w końcu powinien wyciągnąć zarówno ze scenariusza jak też z aktorów coś, co spinałoby całą historię. Można ten fakt tłumaczyć jakimś zafascynowaniem twórczością filmową reżyserów eksperymentalnych, którzy po prostu pozwalali swoim aktorom grać. Ich rola ograniczała się wyłącznie do włączenia kamery. Ale w wypadku „Curse of the Headless Horseman” mamy do czynienia z pełnometrażowym dziełem, które wykorzystując konkretną historię (scenariusz) wydaje się spełniać założenia typowego obrazu filmowego. Stąd też w widzu może rodzić się zdumienie spowodowane tak bardzo różniącym się podejściem reżyserskim. Kolejnym zaskoczeniem jest postać Ultra Violet, aktorki głęboko związanej z twórczością surrealistów, w tym również z samym Andym Warholem. Kobieta, nad którą w dzieciństwie odprawiono egzorcyzmy i dzięki której tytułowy film jest z czymkolwiek kojarzony, odegrała w nim epizodyczną, kilkuminutową rolę. Ten zabieg również wydaje się nieprzemyślanym posunięciem reżyserskim.

W „Curse of the Headless Horseman” najbardziej przykuwają uwagę zdjęcia. Niezwykle dynamiczne obrazy ukazują człowieka, który wydaje się uciekać przed własnym strachem. Paniczny lęk kolejnych bohaterów ukazany jest na tle wyjałowionej przyrody. Suche trawy, ciernie, bezlistne krzewy i piaszczysta ziemia utrudniają ucieczkę, by w końcu stać się dla każdego bohatera swoistego rodzaju stołem ofiarnym. Wydaje się, że przeklęte miejsce samo generuje widmo jeźdźca, który wymierza karę ludziom lekceważącym legendę o klątwie. I być może właśnie ambiwalentność samego przekleństwa miała być ukazana przez bardzo drastyczne zestawienie momentów spokojnych ze swoistą bezkompromisową i, co za tym idzie, dynamiczną egzekucją ze strony losu, przeznaczenia.

Film z pewnością ze względu na swoją formę może okazać się trudny dla większości widzów. Z drugiej strony nie jest to produkcja dla tych, którzy chcieliby być zaskakiwani, gdyż osobliwa jest forma, a nie treść dzieła. Ale właśnie dzięki temu obraz w jakiś sposób żyje w umyśle każdego, kto chce go zanalizować, a to chyba jedna z większych zalet filmu. Na ile znacząca i trafiona, trzeba przekonać się samemu.

Screeny

HO, CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN HO, CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN HO, CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN HO, CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN HO, CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN HO, CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN HO, CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN HO, CURSE OF THE HEADLESS HORSEMAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ zdjęcia
+ charakteryzacja
+ pomysł

Minusy:

- momentami bardzo się dłuży
- nie wykorzystanie wszystkich aspektów filmu
- epizodyczna rola Ultra Violet

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -