Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MOON OF THE WOLF

MOON OF THE WOLF

Moon of the Wolf

ocena:6
Rok prod.:1972
Reżyser:Daniel Petrie
Kraj prod.:USA
Obsada:David Janssen, Barbara Rush, Bradford Dillman, John Beradino
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Księżyc w pełni jest niezwykle romantyczny. Ale ze względu na otoczkę kulturową, jaka rozwijała się przez wieki, bywa również niesamowicie przerażający. Czarne niebo eksponujące gwiazdy pobudza fantazję większości ludzi. Podobnie ogromny księżyc, który ukazując swoją fakturę wydaje się tworzyć mroczną przeciwwagę dla rozświetlonego dnia z dominującym słońcem. „Moon of The Wolf” wykorzystując tą właściwość niesamowitego obiektu zdobiącego niebo, ukazuje tajemniczą historię mieszkańców małego miasteczka.

Szeryf Whitaker, pilnujący porządku w Luizjanie napotyka w swojej karierze zawodowej na kilka tajemniczych morderstw. Początkowo nie daje wiary miejscowym przesądom, które głoszą, że za ostatnie śmiertelne wypadki odpowiedzialny jest wilkołak. Z czasem jednak śledztwo wykazuje kolejne okoliczności, które sprawiają, że skłonny jest zmienić zdanie. Mieszkańcy Luizjany żyjący w coraz większym strachu postanawiają na własną rękę szukać istoty odpowiedzialnej za morderstwa. Natomiast szeryf zmuszony jest do tego, by przejąć kontrolę nad samowolą mieszkańców miasta.

Wilkołaki od dawien dawna są bardzo wdzięcznym tematem w kinie grozy. Likantropia, podobnie jak opętanie przez szatana, stawia widza przed pytaniem o granicę autonomiczności i, co za tym idzie, wolności człowieka w obliczu złych sił. Dodatkowo przemiana człowieka w wilka jest niezwykle widowiskowym zabiegiem w filmie. Kolejne kreacje wilkołaków poprzez swoją specyfikę zapadają głęboko w pamięć. Jednak po obejrzeniu kilku filmów na ten temat widz może mieć wrażenie, że kolejne produkcje opowiadają wciąż tę samą historię, tyle że z niewielkimi zmianami. Z drugiej strony samo połączenie dzikiego zwierzęcia z istotą ludzką ma swoje podstawy medyczne, co każe myśleć o swoistego rodzaju braku wyboru. Jednym słowem – coś strasznego przydarza się komuś, w zasadzie bez konkretnej przyczyny. W związku z tym pojawia się pytanie – dlaczego właśnie ta osoba, a nie inna, dlaczego ta choroba, a nie inna. Pytania mnożąc się w nieskończoność wydają się potęgować strach, natomiast film zdecydowanie podnieca obawy dotyczące wolności i nienaruszalności osoby ludzkiej.

Człowiek wydaje się być traktowany jako istota myśląca i sama decydująca o sobie i swoim świecie. Film jednak pokazuje nam, że rzeczywistość może okazać się drastycznie odmienna. Oto przeciętny zjadacz chleba, wiodący spokojne życie nagle podczas pełni zmienia się w wilkołaka i na domiar złego morduje ludzi. Na ile „Moon of The Wolf” opowiada historię, która może przydarzyć się każdemu, należy odpowiedzieć sobie samemu. Z pewnością kilkudziesięciominutowa wycieczka do Luizjany lat 70. nie będzie straconym czasem.

Screeny

HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF HO, MOON OF THE WOLF

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ charakteryzacja
+ reżyseria
+ scenografia

Minusy:

- film jakich wiele
- brak nowatorstwa

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -