Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MURDER

MURDER

Morderstwo

ocena:8
Rok prod.:1930
Reżyser:Alfred Hitchcock
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Herbert Marshall, Norah Baring, Phyllis Konstam, Edward Chapman
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:2
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Tajemnicza śmierć połączona z bardzo trudnym śledztwem, któremu towarzyszą niesamowite zwroty akcji może wydawać się starym i ogranym tematem filmowym. Jednak co stanie się w momencie, kiedy cofniemy się do roku 1930, a historię tę opowie nam sam Alfred Hitchcock? Z pewnością nie warto się zastanawiać, wystarczy zobaczyć „Morderstwo” dzieło, które odpowie na to i wiele innych pytań.

Ciszę nocną przerywa niesamowity krzyk. Sąsiedzi wybiegają ze swoich domów by poznać przyczynę wieczornej wrzawy. Wszyscy trafiają do małego pokoiku, w którym zastają oszołomioną Dianę Baring i martwą Ednę Druce. Obie panie są aktorkami podróżującymi z grupą teatralną. Bez zbędnego dochodzenia Diana zostaje osadzona w areszcie i z czasem skazana przez ławę przysięgłych na karę śmierci za zabicie swojej koleżanki. Jednakże jeden z przysięgłych, Sir John Menier, targany wyrzutami sumienia postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo, gdyż jego zdaniem Diana jest niewinna. Wykonanie egzekucji zbliża się wielkimi krokami, a kolejne wątki i tajemnice związane ze śmiercią Edny wydają się piętrzyć w nieskończoność.


Oglądając ten obraz od początku wiemy, że mamy do czynienia z filmem kompletnie przemyślanym z każdym z filmowych aspektów. Wszystko co powinno być powiedziane w tego typu produkcji jest ujawnione w odpowiednim czasie przez odpowiednich ludzi. Historia sama w sobie dosyć zagmatwana opowiedziana jest w taki sposób, by widz doskonale wiedział co, kto i w jakim czasie czuje. Swoista rozpacz i chęć poznania prawdy przez Sir Johna jest pokazana w sposób szybki i efektowny. Natomiast pochopne schwytanie i osądzenie głównej bohaterki przez funkcjonariuszy policji ukazane jest w bardzo trywialny sposób, co sprawia, że widz zaniepokojony jest takim obrotem sprawy. Hitchcock wydaje się wyczuwać to, w jak widz mógłby odbierać poszczególne wydarzenia w jego filmie

Szczególną uwagę odbiorcy zwraca nie tylko sposób ukazania historii, ale też sama gra aktorów. Każda rola zagrana jest w mistrzowski sposób, do tego stopnia, że widz traci poczucie tego, że ogląda film, a nie uczestniczy w niezwykle zagmatwanej intrydze. W jakimś sensie poprzez aktorów Hitchcock zadaje wiele pytań, na które to właśnie oglądający powinien pospiesznie odpowiedzieć. Wywiązuje się swoistego rodzaju gra widza z reżyserem. Wygrywającym w tej grze jest jednak film, który w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie odkrywa kolejne zagadki, przeraża i zaskakuje.

„Murder!” jest adaptacją powieści Clemence Dane pod tytułem „Enter Sir John”. Talent reżyserski Alfreda Hitchcocka został tym razem szczególnie doceniony przez niemiecką kinematografię, gdyż za raz po premierze „Murder!” nakręcono drugą wersję filmu zatytułowaną „Mary”, która od oryginału różniła się tylko tym, że role zostały zagrane przez niemieckich aktorów. Zwraca również uwagę ścieżka dźwiękowa, która zawęża się do dwóch utworów Ludwiga van Beethovena i Richarda Wagnera. Muzyka ta dobierana była w ten sposób, by dodatkowo podkreślać uczucia i myśli bohaterów w danym chwili momencie filmu. Był to nowy zabieg w kinie lat 30.

„Murder!” jest jednym z najlepszych dokonań filmowych lat 30. Zarówno opowieść, jak też sposób gry aktorskiej, połączony z niesamowitą reżyserią sprawia, że większość widzów będzie zachwyconych takim ukazaniem historii młodej aktorki. Film ten z pewnością zainteresuje również ludzi widzących w starym kinie jedynie wykorzystanie nowości technicznych, gdyż w dziele tym po raz pierwszy główny bohater patrząc na swoje odbicie lustrzane głośno myśli. Również sam sposób doboru muzyki do konkretnej sceny jest nowym zabiegiem. Obraz ten wydaje się idealnie podkreślać geniusz reżyserski Alfreda Hitchcocka. Jego sposób prowadzenia akcji, dobór wątków, aktorów, scenariusza czy wreszcie muzyki mimo upływu wielu lat nadal porywa widza i nie pozwala się nudzić.

Screeny

HO, MURDER HO, MURDER HO, MURDER HO, MURDER HO, MURDER HO, MURDER HO, MURDER HO, MURDER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenografia
+ napięcie

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -