Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CHANDU ON THE MAGIC ISLAND

CHANDU ON THE MAGIC ISLAND

Chandu na Czarodziejskiej Wyspie

ocena:7
Rok prod.:1935
Reżyser:Ray Taylor
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Maria Alba, Klara Kimball Young, Dean Benton
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:1
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Rok 1935 przynosi światu produkcję pt. „Chandu on the Magic Island”. Jest to film zamykający dwunastoczęściowy serial „Return of Chandu”. Dzięki dwuletniej współpracy aktorów, scenarzystów i reżysera obraz ten jest swoistą kwintesencją ich umiejętności. Bajkowy świat, przeplatający się z białą i czarną magią, po raz kolejny porywa widzów na tajemniczą wyspę.

Egipska księżniczka Nadjia zostaje porwana przez wyznawców kultu Ubatsi, którzy twierdzą, że jest ona wcieleniem bogini Ossany. Jedynym sposobem na to, by bogini zmartwychwstała, jest złożenie w ofierze ciała Nadji. Plan ten zamierza zniweczyć Chandu, który posługując się białą magią wyrusza w podróż na tajemniczą wyspę Lemuria, gdzie mieści się świątynia Ubastian. Odwieczna walka reprezentantów czarnej i białej magii owocuje w tym przypadku kolejnymi trudnościami głównego bohatera, który co chwilę ociera się o śmierć. Walka z żywiołami, ludźmi czy zwierzętami przeplata się ze zmaganiem z samym sobą.

„Chandu on the Magic Island” w porównaniu z „Return of Chandu” jest dziełem dużo lepszym. Przede wszystkim dlatego, że wzbogacono je o elementy przyrody i krajobrazy. Dzikie zwierzęta i egzotyczna roślinność jest dzisiaj nierozerwalnym elementem filmów traktujących o fantazyjnych wyspach, których nie ma na mapie. Natomiast kiedy przeniesiemy się w lata 30-te widzimy, że filmowaniu towarzyszą przede wszystkim problemy natury technicznej. Niedawno udźwiękowiony film musiał się bardzo szybko rozwijać, by móc opowiedzieć historię o rzeczywistości doświadczanej na co dzień. Jeszcze trudniej było ukazać rzecz traktującą o egzotycznym kraju. Należy też wspomnieć o tym, że mimo rozgłosu jaki zyskał sobie obraz, był on zaplanowany jako produkcja nisko budżetowa. Zarówno serial jak i film ukazuje nam również ewolucję aktorów, którzy wydają się grać coraz lepiej. Podobnie sam sposób kręcenia i umiejętność prowadzenia aktorów oraz doboru scen sprawia, że dzieło to ogląda się dobrze, nie ma w nim nudnych elementów, brak też swoistego przegadania scen.

W obrazie tym mamy do czynienia z Chandu, którego gra Bela Lugosi. Główny bohater posługuje się białą magią i walczy ze złem tego świata. Fakt ten kłóci się z samą postacią aktora słynącego z grania wampirów, morderców i tym podobnych. Z jednej strony jest to jakiś plus działalności aktorskiej, gdyż Lugosi nie zamyka się tylko w jednym modelu roli, ale z drugiej strony opanował on w sposób mistrzowski kreację negatywnych bohaterów. Dlatego też postać Chandu nie jest tak bardzo wyrazista jak inne postaci odgrywane przez najsłynniejszego Draculi w historii kina.

Na dzieło pod tytułem „Chandu on the Magic Island” jak również na serial „Return of Chandu” należy popatrzeć przede wszystkim pod kątem historyczno filmowym. Trudno sobie wyobrazić, by powstała seria filmów z Indianą Jonesem oraz podobne produkcje traktujące o przygodach dobrego bohatera walczącego z czarną magią, gdyby nie kilka ekranizacji przygód magika Chandu. W obrazie tym, w odróżnieniu od obecnych filmów o podobnej tematyce, nie ma efektów specjalnych. Jest to oczywiście duża zaleta, gdyż takie próby oglądane w XXI wieku zapewne byłyby śmieszne. Elementy różniące i utożsamiające Chandu z innymi bohaterami można wyliczać w nieskończoność, ale jedno jest pewne - gdyby nie to dzieło, dłużej czekalibyśmy na podobne filmy.

Screeny

HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND HO, CHANDU ON THE MAGIC ISLAND

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenariusz
+ charakteryzacja
+ klasyczna budowa filmu
+ egzotyczne plenery

Minusy:

- mało konkretów dotyczących kultu Ubasti

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -