Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MYSTERIOUS MR. WONG

MYSTERIOUS MR. WONG

Tajemnica Chińskiej Dzielnicy

ocena:8
Rok prod.:1934
Reżyser:William Nigh
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Wallace Ford, Arline Judge, Lotus Long
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:1
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

„Mysterious Mr. Wong” jest jednym z wielu dowodów na to, że zainteresowanie orientem towarzyszy od wieków europejskiej kulturze. I tak, w tym filmowym przypadku mamy do czynienia z Chinatown z początku XX wieku, gdzie rozgrywa się powieść Harry’ego Stephena Keelera pt. „The Twelve Coins of Confucius”. Dzieło to zostało zekranizowane przez Williama Nigh, który w głównej roli obsadził Belę Lugosi.

Policja poszukuje sprawcy serii morderstw w Chinatown. Śledztwo wkrótce wykazuje, że każdemu z zabitych skradziono konfucjańską monetę. Stróże prawa zaczynają błądzić w chińskiej dzielnicy, co pociąga za sobą zainteresowanie prasy. Na poszukiwanie sensacji zostaje wysłany młody reporter, Jason Barton, który mimo swojej wrodzonej inteligencji zostaje schwytany przez tajemniczego pana Wong. Jak się z czasem okazuje, zebranie dwunastu chińskich monet gwarantuje uzyskanie władzy nad sporą częścią chińskich prowincji. W związku z tym ilość podejrzanych o zabójstwa drastycznie maleje, a tropy zaczynają prowadzić do domu pana Wong.

Historia opowiedziana w filmie utrzymana jest w klimacie starych legend czy podań ludowych. Bajkowości sprzyja charakteryzacja aktorów, którzy wręcz wydają się wyrwani ze starych chińskich rycin. Również jakość samej taśmy filmowej, która wyblakła na przestrzeni lat, sprzyja wrażeniu odrealnienia. Może się wydawać, że patrzymy na niknącą akwarelę. Podobnie postać głównego bohatera, wykreowana przez Belę Lugosi, jest nietypowa. Aktor pochodzenia węgierskiego przewyższa wszystkich bohaterów wzrostem, co w chińskich realiach niesamowicie rzuca się w oczy. Z drugiej jednak strony, jego angielszczyzna jest na tyle nietypowa, że idealnie pasuje do specyficznego świata ukazanego w naszym obrazie filmowym. No i wreszcie sam sposób grania Lugosiego sprawia, że jest on jedynym aktorem, który mógłby zagrać rolę Wonga.

Przedstawienie chińskiej dzielnicy na przedmieściach San Francisco w kinematografii amerykańskiej lat 30-tych nie jest odosobnionym przypadkiem. W ten sposób twórcy filmowi dokumentowali obawy społeczne, jakie niepokoiły ludność Stanów Zjednoczonych. Amerykanie obawiali się w tych czasach zalewu ojczyzny obcokrajowcami i w związku z tym, azjatyckiej dominacji. Dlatego właśnie w filmie policja wykazuje negatywny stosunek do Chińczyków, natomiast prasa szuka za wszelką cenę sensacji w tym właśnie miejscu. Podobne tematy poruszane były w takich dziełach z 1932 roku jak „Shanghai Express” lub „The Mask Of Fu Manchu”. Zwrócić również należy uwagę na fakt, że w roku 1938 zrealizowany został film z Borisem Karloffem w roli głównej, który wcielił się w rolę chińskiego detektywa, pana Wong. Stąd też niekiedy „Mysterious Mr. Wong” jest mylony z „Detective Mr. Wong”.

Adaptacja powieści Keelera jest ukazaniem bajkowego świata widzianego oczyma Williama Nigh’a, który jako reżyser z jednej strony ukazał całą historię rozgrywającą się na kartach powieści „The Twelve Coins of Confucius”, z drugiej natomiast poprowadził aktorów tak, by stanęli na wysokości swego zadania. Każda rola jest charakterystyczna, doprecyzowana i bardzo dobrze zagrana. Widz jest przekonany, że odtwórca tej a nie innej roli jest na właściwym miejscu. Oczywiście największy kunszt aktorskie ukazany jest przez Belę Lugosi, który w mistrzowski sposób kreuje postać dwulicowego pana Wong. Z pewnością niski budżet filmu nie sprzyjał ukazaniu orientalnego świata, który wymaga niesamowicie rozbudowanej scenografii. Niemniej sama charakteryzacja aktorów i ich stroje zostały wykonane tak, by widz nie miał wątpliwości co do tego, że ogląda film traktujący o społeczności chińskiej. Na ile jest to udany zabieg, trzeba przekonać się samemu.

Screeny

HO, MYSTERIOUS MR. WONG HO, MYSTERIOUS MR. WONG HO, MYSTERIOUS MR. WONG HO, MYSTERIOUS MR. WONG HO, MYSTERIOUS MR. WONG HO, MYSTERIOUS MR. WONG HO, MYSTERIOUS MR. WONG HO, MYSTERIOUS MR. WONG HO, MYSTERIOUS MR. WONG

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenariusz

Minusy:

- scenografia

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -