Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CORPSE VANISHES, THE

CORPSE VANISHES, THE

Znikająca panna młoda

ocena:9
Rok prod.:1942
Reżyser:Wallace Fox
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Luana Walters, Tristram Coffin
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:4
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Wytwórnia filmowa Monogram Pictures w roku 1942 prezentuje światu „Corpse Vanishes” - dzieło, które łączy w sobie doświadczenie i kunszt aktorski Beli Lugosiego z pomysłowością i świeżością młodych aktorów, takich jak chociażby Luana Walters. Film zaciekawia od pierwszej minuty, z jednej strony mocno oddzielając dobro od zła, z drugiej jednak ukazując niestandardową sytuację, przez co mocno odróżnia się od innych obrazów swojej epoki. Zarówno dobro jak i zło jest ukazane w sposób czysty, nie wahamy się w określeniu tego z czym mamy do czynienia. Istnieje mocna linia demarkacyjna, która oddziela to co skrajnie dobre, pozytywne od tego co złe. Film urzeka tym, że ukazuje historię, która nie jest typowym utworem pochodzącym z lat 40 XX wieku. Zadziwia ona zarówno pomysłowością jak też samym sposobem przełożenia pomysłów na taśmę filmową. Inwencja zarówno scenarzysty, jak i reżysera sprawia, że obraz ten jest szalenie wartościowym dziełem na tle swojej epoki.

Historia pewnego ślubu kończy się śmiercią panny młodej. Jej ciało nie trafia jednak do kostnicy, ale zostaje porwane. Podobne przypadki coraz częściej powtarzają się w mieście. Reporterka Patricia Hunter postanawia rozwikłać zagadkę dziwnych zgonów i zaginionych ciał. Śledztwo Patrici prowadzi ją do domu doktora Lorenza. Rezydencja doktora sprawia wrażenie niezwykle osobliwego miejsca. Główna bohaterka zaczyna odczuwać coraz większy niepokój, który wydaje się nie być bezpodstawny. Jednak jej wrodzona ciekawość sprawia, że dziewczyna pokonuje strach i zaczyna błądzić po tajemniczym budynku. W końcu, penetrując labirynt zagadkowych przejść, odkrywa piwnicę, a w niej ciała zaginionych panien młodych. Po powrocie do redakcji swojej gazety postanawia zniweczyć plany doktora, jej oryginalny pomysł wydaje się być niezwykle ryzykowny .

„Corpse Vanishes” jest jednym z większych dokonań aktorskich Beli Lugosiego, który wcielając się w rolę doktora Lorenza, ukazuje szczyt swojej formy artystycznej. Zderzenie młodych aktorów, takich jak Luana Walters czy Tristram Coffin, z doświadczonym twórcą, jakim jest Lugosi, przynosi doskonałe efekty. Dzięki temu posunięciu film trzyma w napięciu cały czas. Reżyser Wallace Fox stworzył obraz, w którym wyraźnie zarysował granice dobra i zła. Dobro ucieleśnione przez Patricię Hunter jest nieskazitelnie czyste, natomiast zło - skumulowane w postaci doktora Lorenza - w najprostszy sposób budzi odrazę u widza. Przy odróżnianiu dobra od zła nie ma cienia wątpliwości - czyste zło i czyste dobro zderzają się po to, by toczyć odwieczną walkę.

Film ukazuje historię ludzi, którzy są w stanie zrobić wszystko, by zachować młodość. Zatrzymanie, a właściwie cofnięcie czasu, wydaje się być dla nich jednym sposobem ucieczki przed śmiercią. Jednak śmierć sama w sobie jest czymś, co doskonale definiuje życie. Jest z nim nierozerwalnie złączona od początku do końca. Natomiast życie ludzkie trwa przede wszystkim po to, by ten fakt zaakceptować, zrozumieć czy też pogodzić się z nim. W związku z tym można by się zastanowić, na ile chęć oddalenia się od ostateczności jest związana z niezadowoleniem ze swojego bycia w świecie.

Szczególną uwagę widza zwraca Patricia Hunter, postać odegrana przez Luanę Walters. Młoda kobieta świadomie stawia czoła złu, sama planuje schwytanie zabójcy kobiet. Jej plan wchodzi w życie i jest konsekwentnie prowadzony, dzięki czemu Patricia osiąga zamierzony cel. Analogiczna sytuacja nie jest częstym zabiegiem w kinie na początku XX wieku. Zwykle widzimy niezbyt inteligentną kobietkę uciekającą przed potworem, która czeka na ratunek ze strony przystojnego mężczyzny. Z reguły tego typu ratunek kończy się ślubem głównych bohaterów. „Corpse Vanishes” łamie podobne podejście do filmu. Możemy przekonać się, że zwycięstwo dobra nad złem jest dużo mocniejsze, bardziej przekonywujące w momencie, kiedy nie jest wynikiem przypadku, tylko głęboko przemyślanego planu, który jest konsekwentnie realizowany. Niektóre czarno-białe filmy są nudne, w zasadzie różnią się tylko aktorami i miejscem akcji. Poza tym zwykle opowiadają bardzo podobną historię. Przez tego typu obrazy można odnieść mylne wrażenie, że kino nie rozwijało się konsekwentnie, gdy tymczasem wiele wspaniałych pomysłów miało swój początek w bardzo starych produkcjach. Jednak by stwierdzić, na ile pomysłowy i nowatorski jest „Corpse Vanishes”, należy sprawdzić samemu.

Screeny

HO, CORPSE VANISHES, THE HO, CORPSE VANISHES, THE HO, CORPSE VANISHES, THE HO, CORPSE VANISHES, THE HO, CORPSE VANISHES, THE HO, CORPSE VANISHES, THE HO, CORPSE VANISHES, THE HO, CORPSE VANISHES, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenariusz
+ napięcie

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -