Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SPIDER BABY

SPIDER BABY

Spider Baby

ocena:7
Rok prod.:1968
Reżyser:Jack Hill
Kraj prod.:USA
Obsada:Lon Chaney Jr., Jill Banner, Beverly Washburn, Sid Haig, Carol Ohmart,
Autor recenzji:Katarzyna Sawicka
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Jack Hill wniósł niemały wkład w rozwój kina eksploatacji i stworzył obrazy uznawane dziś za kultowe. Określany jako „the exploitation and blaxploitation master”, Hill odpowiedzialny jest za takie – nieco niestety zapomniane – tytuły jak „Foxy Brown”, „Coffy” czy „Switchblade Sisters” (ulubiony film Tarantino). I oczywiście nasączony czarnym humorem „Spider Baby”. Chociaż ten niskobudżetowy film nakręcony został w przeciągu zaledwie dwunastu dni w 1964 roku, ukazał się dopiero po kilku latach z powodu bankructwa pierwotnego producenta. W międzyczasie przeszedł zmianę tytułu z „Cannibal Orgy” na „Spider Baby or The Maddest Story Ever Told”. I rzeczywiście, zgodnie z deklaracją, szaleństwa i dziwaczności tu nie brakuje.

Członkowie rodziny Merrye od pokoleń borykają się z niezwykłą i nieuleczalną chorobą genetyczną. „Merrye Syndrome” uaktywnia się w okresie dojrzewania i wywołuje regresję prowadzącą w dół drabiny ewolucyjnej – stopniową infantylizację i degenerację, a następnie wykroczenie poza fazę prenatalną i przejście do etapu przedczłowieczego, co z kolei wiąże się z całkowitym zanikiem jakichkolwiek zasad społecznych i powoduje między innymi zachowania kanibalistyczne. Podczas gdy najbardziej zdegenerowani przedstawiciele rodziny żyją w odizolowaniu w piwnicy a szkielet głowy rodu śpi snem wiecznym w jednej z sypialni, trójka najmłodszych członków rodziny wciąż utrzymuje jako taki kontakt ze światem zewnętrznym. Virginia (Jill Banner), Elizabeth (Beverly Washburn) i Ralph (Sid Haig) znajdują się pod opieką Bruno (Lon Chaney Jr.), oficjalnie szofera rodziny. „Dzieciaki” są wyjątkowo niegrzeczne, wystarczy nadmienić, że ulubioną zabawą słodkiej Virginii jest tzw. „zabawa w pająka”: zarzucanie sieci na ofiarę, a następnie zabijanie jej długimi nożami, stylizowanymi na szczękoczułki pająka właśnie. Pewnego dnia ogromne domostwo rodziny Merrye niechętnie otwiera swe podwoje dla nieproszonych gości: dalecy krewni trójki dzieci przybywają wraz z prawnikiem, aby przejąć nad nimi prawną kontrolę, wchodząc tym samym w posiadanie majątku rodu. Nie trzeba chyba dodawać, że niechciani przybysze już wkrótce pożałują swej wizyty…

W „Spider Baby” nie brakuje scen odważnych i łamiących taboo, które z pewnością mogły szokować w latach 60-tych, a i dzisiaj działają na widza. Oprócz wspomnianej „zabawy w pająka” (ta jedna z pierwszych scen obrazu naprawdę robi wrażenie!) czyli kreatywnego morderstwa popełnionego przez uroczą lolitkę, pojawia się kanibalizm, zachowania o zabarwieniu kazirodczym (Virginia na kolanach wujka), polowanie na zwierzęta i ludzi, karmienie gości potrawką z kota. Twórcy filmu wielokrotnie puszczają do widza oko, nawiązując do innych obrazów grozy – „Psychozy” Hitchcocka (wypchane ptaki) i filmów z takimi ikonicznymi bohaterami horrorów jak Mumia czy Dracula (vide: dyskusja przy kolacji). Największa wartość dzieła Hilla to zdecydowanie oryginalni bohaterowie. Najbarwniejsze są wspomniane dziwaczne „dzieci”; Virginia i Elizabeth, dorastające panienki o słodkich twarzyczkach i morderczych skłonnościach; i, grany przez – znanego głównie z produkcji Roba Zombie – Sida Haiga, zidiociały, śliniący się Ralph, którego umiejętność komunikowania się ogranicza się do wydawania nieartykułowanych dźwięków i lubieżnych spojrzeń. Dzieci zaskakują i szokują, z kolei ich opiekun Bruno – wykreowany przez Lona Chaneya Jr., odtwórcę czterech sztandarowych potworów: Wilkołaka, monstrum Frankensteina, syna Draculi i Mumii – wzrusza swą opiekuńczością i bezgranicznym oddaniem rodzinie; bezwarunkowa miłość popycha Bruno do desperackiego kroku, mającego ocalić dzieci.

„Spider Baby” nie bez powodu cieszy się mianem „klasyka” i „filmu kultowego”. Mimo że powstał parę dekad temu, obraz ten wciąż przykuwa uwagę widza dziwacznością, nietypowością i czarnym humorem.

Screeny

HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY HO, SPIDER BABY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dziwaczny
+ jeden z pierwszych filmów wykorzystujących motyw „obcych” wkraczających w świat zdegenerowanej/szalonej rodziny
+ czarny humor
+ oryginalni bohaterowie
+ śliczna Jill Banner

Minusy:

- właściwie brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -