Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CARNOSAUR

CARNOSAUR

Carnosaur

ocena:7
Rok prod.:1993
Reżyser:Adam Simon
Kraj prod.:USA
Obsada:Diane Ladd, Harrison Page, Clint Howard, Frank Novak ,
Autor recenzji:MK
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Któż z nas w dzieciństwie nie pasjonował się dinozaurami ? Prehistoryczne gady zawładnęły umysłami milionów, wpisując się na stałe także w popkulturę, głównie dzięki słynnej serii „Jurassic Park”. W jej cieniu pozostają inne obrazy traktujące o wymarłych jaszczurach, zupełnie niezasłużenie taki los spotkał też film „Carnosaur” w reżyserii Adama Simona. W teorii jest to ekranizacja powieści Harry’ego Adama Knighta (a właściwie Johna Brosnana) o tym samym tytule, i choć fabuła z literackim oryginałem ma niewiele wspólnego, omawiana produkcja jest jednym z najlepszych horrorów o dinozaurach jakie powstały.

Zafascynowana prehistorycznymi gadami Dr. Jane Tiptree (Diane Ladd) prowadzi badania mające doprowadzić do ich sklonowania. Przynoszą one dwa sukcesy – udaje się wskrzesić kilka jaszczurów oraz stworzyć wirus, który sprawi, iż kobiety będą rodzić młode dinozaury. Sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy na wolność wydostaje się młody deinonychus. Bestia ma ogromny apetyt, wkrótce też rozpoczyna polowanie i rośnie w błyskawicznym tempie. Rozpoczyna się wyścig z czasem, ale nikt nie wie, iż w głębi laboratoriów Dr. Tiptree kryje się jej as atutowy …

Główną atrakcją „Carnosaura” są oczywiście animatroniczne kukły dinozaurów, które przygotował sam John Carl Buechler, jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Świetne modele w połączeniu z umiejętną pracą kamery tworzą dość realistyczny obraz filmowych dinozaurów, będący ogromną zaletą filmu Simona. Buechler zajął się także charakteryzacją, tworząc liczne i znakomite efekty gore – zmasakrowana twarz, dekapitacja, oderwane kończyny, to wszystko sprawia, iż miłośnicy krwawych scen w żadnym wypadku nie powinni czuć się zawiedzeni.

Ale „Carnosaur” to nie tylko popisy w zakresie efektów wizualnych, ale i świetny klimat. Otwarte przestrzenie pustynnych obszarów robią duże wrażenie, zwłaszcza w scenach nocnych, kiedy to widz jest świadomy, iż pod osłoną mroku kryje się zapewne prehistoryczna bestia. Niebagatelną rolę w wykreowaniu atmosfery grozy odegrała też skomponowana przez Nigela Holtona ścieżka dźwiękowa, doskonale komponująca się z ekranowymi wydarzeniami. Mówiąc o atutach „Carnosaura” nie można też pominąć doskonałego zakończenia, bijącego nihilizmem i stanowiącego mocny akcent wieńczący całość.

Nieznaczne mankamenty filmu Adama Simona leżą w elementach, które bardzo często są słabymi punktami niskobudżetowych produkcji. Mam tu na myśli przede wszystkim mało przekonujące aktorstwo – śmiem twierdzić, iż Diane Ladd nie sprawdziła się w roli opętanego wizją oddania świata pod rządy dinozaurów naukowca, a inni aktorzy również wypadli dość bezbarwnie.

Reasumując, „Carnosaur” to kawał dobrego kina grozy, a zarazem jeden z najlepszych horrorów poruszających tematykę dinozaurów. Oparty na prozie Johna Brosnana obraz doczekał się dwóch sequeli („Carnosaur 2” z 1995 r. i „Carnosaur 3: Primal Species” z 1996 r.), jednak nie dorównały one oryginałowi. Film Simona polecam natomiast wszystkim miłośnikom kina grozy – być może przypomnicie sobie czasy, gdy dinozaury panowały nad Waszą wyobraźnią …

Screeny

HO, CARNOSAUR HO, CARNOSAUR HO, CARNOSAUR HO, CARNOSAUR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ animatroniczne dinozaury
+ efekty gore
+ zakończenie
+ ryczący dinozaur na tle zachodzącego słońca :)

Minusy:

– niedociągnięcia typowe dla niskobudżetowych produkcji

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -