Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten

CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten

Tajemnicza receptura

ocena:7
Rok prod.:2008
Reżyser:Koji Kawano
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Mihiro, Sakae Yamazaki, Katsuya Naruse, Yûsuke Iwata, , Miho Funatsu, Chihiro Koganezaki, Kêsuke,
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wynalezione przez Chińczyków pierogi to, bardzo ogólnie, rozwałkowane ciasto wypełnione różnorodnym nadzieniem. Do Europy, a właściwie do Włoch, sprowadził je pod koniec XIII wieku Marco Polo, właśnie z Kraju Środka. Dzisiaj pierogi są obecne w kuchniach wielu krajów, przyrządzane według receptur zależnych od regionu. W Polsce chyba nie ma większego miasta, w którym nie byłoby miejsca specjalizującego się w ich przygotowywaniu - pierogarni. Tego typu lokale można znaleźć wszędzie tam gdzie są one popularne. Nic więc dziwnego, że do tych państw zalicza się również Japonia. W restauracjach występujących w Kraju Kwitnącej Wiśni, przyrządza się je, w bardzo dużym uproszczeniu, według receptur japońskich lub chińskich. O jednym z takich miejsc opowiada horror Koji Kawano - „Tajemnicza receptura”. Jego mikstura jest bardzo prosta - seks, krew, mąka i mięso... Tylko jakie mięso?

Pierożki Taugen wyrabiane w pewnej małej restauracyjce cieszą się, ze względu na swój unikalny smak, olbrzymią popularnością. Jak są wytwarzane? Tego nikt nie wie, choć wielu chciałoby się tego dowiedzieć. Do takich osób zaliczają się dwie dziennikarki. Jedna poszukuje ciekawego tematu, druga podejrzewa, że w restauracji zamordowano jej siostrę. Pierogarnią interesują się również policjanci, prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczych śmierci, a właściwie znalezionych w okolicy szczątków należących do wielu osób. Trop prowadzi do jednego miejsca...


Koji Kawano zasłynął wcześniej między innymi „The Girls Rebel Force of Competitive Swimmers”, czyli drugą częścią niskobudżetowej zombie serii - „Nihombie”. „Tajemnicza receptura” to również film, na który nie wyłożono zbyt wielu jenów, co nie przeszkodziło jej twórcom stworzyć intrygującej historii, choć nie pozbawionej wad kina klasy B. Fabuła horroru to swoista mieszanina, której podstawą jest nie tyle groza, ile komedia kryminalna, oczywiście przesycona grozą, ale również erotyką.

Scenariusz to pierwszy jeden z pierwszych składników, w którym uwidocznione są grzechy kina klasy B. Z jednej strony właśnie dzięki niemu obraz posiada niesamowitą atmosferę i nieźle zakręconą fabułę, z drugiej widoczne są liczne nieścisłości. Choć Koji Kawano nie chciał nakręcić „poważnego” kina, a więc przy takiej konwencji, choćby naiwność głównej bohaterki raczej nie powinna irytować, oczywiście o ile zaakceptujemy takie twórcze podejście reżysera. Podobnie można spojrzeć na dialogi, zazwyczaj po prostu niezbyt wysokich lotów, ale w zamian dostosowane do równie niewyszukanego humoru. Jednak również to nie powinno denerwować.

Odnoszę wrażenie, że mimo wspomnianych zalet, reżyser nie wykorzystał w pełni potencjału scenariusza. Być może zabrakło środków, ale gdyby udało się zebrać kilka jenów więcej, czyli pozyskać lepszych aktorów. Większe pieniądze, to również lepiej rozwiązane efekty specjalne, które mogłyby być mimo wszystko lepiej wykonane.

Twórcy w znacznym stopniu wykorzystali potencjał niskobudżetowych horrorów, nie tylko nie przejmując się jego wadami, ale sprytnie je wykorzystując. Warto zwrócić uwagę choćby na efekty specjalne. Odcięte kończyny, głowy, krew, aż razi sztucznością i kosztem jednego jena, za który je wykonano. Trzeba przyznać jednak, że taki był cel, czyli podkreślenie, a właściwie powiększeniu specyficznego humoru. Z równie wielkim rozmysłem wykorzystano aktorów, których gra niejednego widza przyprawi o gęsią skórkę. Znowu można pochwalić reżysera, za wykorzystanie również tego elementu. Wystarczy spojrzeć na głównych bohaterów, wypowiadających niezwykle głupie, aczkolwiek filozoficzne, kwestie, pod które podłożono muzykę, znakomicie podkreślającą takie dialogi. Warto zatrzymać się na chwilę przy Mihiro, odtwórczyni głównej roli. Jej gra aktorska nieznacznie wyróżnia się na tle pozostałych odtwórców głównych i drugoplanowych ról. Podziwiać można również jej wdzięki, doskonale i ze specyficznym wdziękiem pokazane w scenach erotycznych.

Recenzowany horror to obraz pełen zaskakujących pomysłów, choć czasem niepierwszej świeżości. Wystarczy powołać się na scenę gwałtu dokonanego na głównej bohaterce, nie tyle brutalnej, czy rozebranej, ile gastronomicznej. Intryguje również samo odkrywanie tajemnicy pierożków, a w szczególności tajemnica receptury, powiązanych z przeszłością i filozoficznym podejściem do karate. Uważny widz znajdzie również odniesienia do różnych filmów. Łatwo dostrzec nawiązania do epizodu „Pierożki” Fruit Chana, z „Three... Extremes”, czy „The Untold Story”, duetu Danny'ego Lee i Hermana Yau. Na tym nie koniec. Jeżeli uważnie nadstawić ucha, można usłyszeć między innymi dźwięki obecne w „Piątku trzynastego”, czy filmach, których bohaterem jest James Bond.

„Tajemnicza receptura” to film, który raczej nie wszystkim maniakom grozy przypadnie do gustu. Przede wszystkim dlatego, że nie każdy akceptuje sztukę kiczu, do której niewątpliwie należy zaliczyć recenzowany horror. Ci, którym takie podejście do kina nie przeszkadza, otrzymają ciekawą historię, obfitującą, choć z pewnym niedosytem, różnorodne sceny erotyczne oraz odpowiednią do całości ilość rozbryzgującej krwi. Całe to kulinarne doznanie wzmacniają ostanie sceny, nie tylko zaskakujące, ale również niepokojące.

Screeny

HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten HO, CRUEL RESTAURANT a.k.a Zankoku hanten

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ tematyka
+ Mihiro
+ pomysłowość
+ znakomite wykorzystanie konwencji kina klasy B.
+ zakończenie

Minusy:

- gra aktorska
- scenariusz
- efekty specjalne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -