Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZŁE MIĘSO

ZŁE MIĘSO

Złe mięso

ocena:4
Rok prod.:2008
Reżyser:Don Bastek
Kraj prod.:Polska
Obsada:Karina Klimaszewska, Marcin Potoczny, Błażej Stecko, Krzysztof Ziółkowski, Michał Dębkowski,
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

"Złe Mięso" to pierwszy polski film traktujący o żywej śmierci zrealizowany przez fotografa Don Bastka. Fanów zombie movies nie będę musiał przekonywać, aby sięgnęli po ten tytuł, a wszystkich innych widzów, być może sceptycznie nastawionych do kina offowego, zachęci do zapoznania się z filmem poniższa recenzja.

Fabuła tutaj jest wyjątkowo szczątkowa. "Złe Mięso" rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to komediowa część, w której barman (Błażej Stecko) przesiadujący w swym barze dzwoni po kolegę Alberta (Marcin Potoczny), który ma genialny pomysł - chce nakręcić film o zombie. Dzwonią, więc do Don Bastka (nota bene reżysera "Złego Mięsa") jako speca od wszelakiego filmowania.

Jeżeli chodzi o fabułę części horrorowej ciężko jest coś napisać, gdyż składają się na nią luźno połączone ze sobą scenki. Nie ma tu wyraźnego związku przyczynowo-skutkowego, jakiegoś początku, czy rozróżnialnego końca. Ot, stada zombie atakują przypadkowych ludzi.

Trudno mi jednoznacznie ocenić ten film, gdyż jest strasznie nierówny. Na pierwszy plan wysuwa się płaszczyzna komediowa, w której dwóch znajomych chce nakręcić horror. Zabawne dialogi, wymiana pomysłów ("W filmie przydałaby się jakaś taka charakterystyczna twarda sztuka..."), czy w końcu genialne monologi Krzysztofa Ziółkowskiego jako znawcy filmu. Gość ma naprawdę talent aktorski jak i oratorski i wróżę mu świetlaną przyszłość przy kręceniu filmów. Równie dobrze poradzili sobie Marcin Potoczny i Błażej Stecko. Nieco gorzej natomiast wypadło aktorstwo ofiar zombiech, ale i role były znacznie trudniejsze, a trzeba pamiętać, że w "Złym Mięsie" występowali sami amatorzy, więc generalnie nie można się za bardzo czepiać. Jak wspominałem wyżej część filmu opowiadająca o żywych trupach wypada dość blado. Przyczynił się do tego z pewnością niedopracowany scenariusz. Nie bardzo wiadomo, o co chodzi, skąd wzięły się zombie, kim są ofiary, ani generalnie nic. Chaos wysuwa się na pierwszy plan. Ta część jest nastawiona jedynie na wizualny odbiór bez jakichkolwiek prób silenia się na inteligentny wydźwięk. Czy było to słuszne postanowienie pozostawiam Wam do oceny. Mi taki zabieg się nie spodobał. Jeżeli chodzi o wizualny aspekt to jest to mocna strona dzieła Don Bastka. Dobrze nakręcony, ciekawe ujęcia, praca kamery, charakteryzacja zombie, która w głównej mierze jest zasługą Weroniki Nadary, absolwentki szkoły charakteryzatorskiej jest bez zarzutu, a scena pożerania jednej z ofiar przez gromadę żywych trupów wypada znakomicie i przypomina sceny pożerania z takich filmów jak "Dawn of the Dead", czy "Day of the Dead" Romero. Pan reżyser, który jest fotografem, oraz miłośnikiem kobiecych stóp przemycił do filmu także kilka fetyszystowskich akcentów, niby to przez "przypadek" wmontowując sceny zabawiania się kobiecymi stopami. Osobiście mi się to nie spodobało, jednak te sceny mogą znaleźć zwolenników, więc na minus tego nie zaliczę.

Wiele w tym filmie można by poprawić, jednak Don Bastek pokazał, że da się w Polsce nakręcić obraz spod znaku zombie movie. Miejmy nadzieję, że realizacja tego filmu była dla jego twórców porządną lekcją i ich kolejne dzieła będą pozbawione błędów, jakich nie ustrzegli się przy tworzeniu "Złego Mięsa". Czy warto obejrzeć? Z pewnością warto chociażby po to, by przekonać się jak może wyglądać film o żywej śmierci nakręcony w kraju nad Wisłą.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ przyzwoicie zrealizowany
+ komediowa płaszczyzna
+ scena ucztowania zombie
+ pierwszy polski zombie movie

Minusy:

- płaszczyzna horrorowa
- braki w scenariuszu
- chaos

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -