Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MUNCHIES

MUNCHIES

Munchies

ocena:3
Rok prod.:1987
Reżyser:Tina Hirsch
Kraj prod.:USA
Obsada:Harvey Korman,, Charlie Stratton,, Nadine Van der Velde,, Alix Elias,
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Zwykło się mówić, że każda potwora znajdzie swego amatora. Gdyby potraktować te słowa zupełnie dosłownie, można by śmiało przełożyć to na grunt gatunku horroru. Tak jest właśnie z filmem „Munchies”, który mimo iż posiada wiele niedociągnięć, zapewne trafi do serc pewnej grupy wyjadaczy niskobudżetowych produkcji.

Simon Watterman (Harvey Korman) uparcie wierzy w istnienie pozaziemskich cywilizacji. Podczas jednej ze swoich wypraw, odkrywa w Peru dziwne stworzenie, które w niczym nie przypomina znanych ziemskich organizmów. Simon, zafascynowany swoim nowym odkryciem, zabiera istotę, nazwaną imieniem Arnold, do Stanów Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że zadarcie z Arnoldem, niesie za sobą niebezpieczne konsekwencje. Wkrótce, ludzie będą musieli zmierzyć się z małą armią munchiesów!

Kiedy w 1984 roku „Gremliny” Joe Dantego zawitały na ekrany kin, świat oszalał na punkcie tych małych stworzeń. Wkrótce potem przyszedł czas na równie udane „Crittersy”. Jako, że kino klasy B często czerpie wzorce z kinowych hitów, powstanie filmu „Munchies” nie powinno zbytnio dziwić. „Munchies” to bowiem taka niskobudżetowa podróbka „Gremlinów” i „Crittersów” razem wziętych. Znajdziemy tutaj wiele nawiązań do obu tych produkcji, z tym, że w znacznie gorszym wydaniu. Zresztą Tina Hirsch, reżyserka tego obrazu, pracowała również przy montażu „Gremlinów”. Jak na razie „Munchies” to jej jedyna próba reżyserka. I trzeba powiedzieć sobie wprost, że jest to próba, którą nie sposób zaliczyć do udanych.

„Munchies” to jeden z tych filmów, o którym tak naprawdę nie wiadomo, co napisać. Bo z jednej strony, chciałoby się pochwalić twórcę tej produkcji za odwagę i realizowanie własnej wizji, a z drugiej, ten komediohorror obfituje w tyle gaf, że trudno przejść wobec tego obojętnym. Fani grozy mogą poczuć się rozczarowani, ponieważ znacznie więcej tu humoru aniżeli prawdziwego strachu. Należy również dodać, że to właśnie przez ten lekki, familijny humor, produkcja ta sprawia wrażenie filmu skierowanego do młodszej części widowni. Nic dziwnego, że w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, „Munchies” posiada status Parental Guidance. Nie ma tu bowiem żadnych drastyczniejszych scen, a sama krew pojawia się w śladowych ilościach. Pod względem aktorskim, film jest kompletną klapą. Reakcje bohaterów w wielu miejscach mają się jak pięść do nosa. Natomiast same tytułowe potworki, mimo iż całkiem nieźle wyglądają, to jednak ich sposób poruszania się woła o pomstę do nieba. Zapewne należy położyć to na barki skromnego budżetu, jednak ruchy munchiesów sprawiają wrażenie, jakby sterowało nimi kilkuletnie dziecko. W efekcie, to, co widzimy na ekranie, przypomina istny teatrzyk kukiełkowy! I chyba najważniejsza rzecz: chętnie poznałbym więcej faktów o tytułowych potworkach, tymczasem na ekranie dominują psoty i wybryki tych dziwnych stworzeń, które jednak szybko zaczynają się zwyczajnie nudzić. Horror, nawet ten z domieszką humoru, powinien wzbudzić w odbiorcy określone reakcje emocjonalne. Niestety, „Munchies” nie jest w stanie tego zrobić...

„Munchies” wypada polecić jedynie fanatykom filmowych potworków i eksperymentatorom. Jeśli ktoś darzy wielkim sentymentem klasyczne już „Gremliny”, czy „Crittersy”, to produkcja Tiny Hirsch może okazać się nie lada ciekawostką. Wielbiciele mocnych wrażeń powinni jednak omijać ten film z daleka. Bo cieniutko tu nie tylko z grozą, ale również i z humorem.

Screeny

HO, MUNCHIES HO, MUNCHIES HO, MUNCHIES HO, MUNCHIES HO, MUNCHIES HO, MUNCHIES HO, MUNCHIES HO, MUNCHIES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ potworki

Minusy:

- nudny
- nie wzbudza większych emocji
- słabe aktorstwo

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -