Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KINDRED: THE EMBRACED

KINDRED: THE EMBRACED

Więzy krwi

ocena:8
Rok prod.:1996
Reżyser:James L. Conoway i inni
Kraj prod.:USA
Obsada:Mark Frankel, Kelly Rutherford, Stacy Haiduk, Kate Vernon, Patrick Bauchau, Jeff Kober, Brian Thompson, C. Thomas Howell,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

W 1992 roku światło dzienne ujrzał jeden z najpopularniejszych systemów RPG - Vampire: The Masquerade. Wraz z innymi systemami osadzonymi w Świecie Mroku ( Dark Age, Werewolf Apocalipse) odniósł ogromny sukces. Zresztą trudno się dziwić, dzięki wydawnictwu White Wolf dostaliśmy jedne z najdokładniejszych podręczników wiedzy o wampirach, wilkołakach i innych stworzeniach nocy. Zaledwie cztery lata później zrealizowany został serial luźno wykorzystujący motywy systemu. „Kindred: The Embraced” w Polsce przetłumaczony na „Więzy krwi” doczekał się, niestety, zaledwie ośmiu epizodów – odtwórca głównej roli, Mark Frankel zginął tragicznie w wypadku motocyklowym. Bez jego udziału realizacja kolejnych odcinków nie miała sensu. Mimo tych zaledwie ośmiu epizodów warto bliżej przyjrzeć się temu serialowi.

W San Francisco u władzy stoją nie tylko burmistrz i radni oraz lokalne gangi, po zmroku panowanie nad miastem przejmuje pięć wampirzych klanów: Brujah, Ventrue, Gangrel, Toreador oraz Nosferatu. Przewodzi im książe klanu Ventrue – Julian Luna. Luna jak każdy władca ma zarówno przyjaciół, jak i wrogów. Do tych ostatnich należy przywódca klanu Brujah – Ed Fiori, który sam ma chrapkę na książęcy tron. Fiori jest biznesmenem i intrygantem, którego poczynania prowadzą do walki pomiędzy klanami. Ale nie tylko on zagraża wampirzej monarchii – również policja interesuje się sprawami tajemniczego Luny.

Tak oto rysuje się rdzeń fabuły omawianego serialu, wygląda ona pospolicie, jednak wątki poboczne rozwijane w każdym odcinku, sprawiają, iż staje się ona skomplikowanym splotem intryg, namiętności i tajemnic. Dzięki temu serial w pełni oddaje charakter Maskarady. Wampiry starają się egzystować w naszym świecie, nie rzucając się ludziom w oczy. Prowadzą własne interesy, pracują, kochają i nienawidzą, tak naprawdę niewiele różniąc się od ludzi.

Serial ma specyficzny klimat – z jednej strony jest mroczny, ale niestraszny. Sprawia, że patrzymy na wampiry jak na istoty normalnie egzystujące, a nie fikcyjne. Również skromne użycie efektów specjalnych i charakteryzacji, potęguje realizm tego obrazu.

Osoby zaznajomione z systemami ze Świata Mroku, od razu zrozumieją o co mi chodzi, bowiem nie mamy tu do czynienia z żądnymi krwi, przygłupimi krwiopijcami, tylko rasą spokrewnionych, w niczym nie ustępujących człowiekowi, istot. Po wielu wiekach walki z ludźmi, doszli do wniosku, że najlepszą formą egzystencji jest Maskarada, pozwalająca bez przeszkód funkcjonować im w świecie ludzi. Wymaga jednak ona dyscypliny, posłuszeństwa i rozsądku, a jak wiadomo nie każdy może się tymi cechami wykazać. Dlatego też między klanami często powstają konflikty, są one niebezpieczne, gdyż powodują zainteresowanie ludzkich władz, a co za tym idzie, zagrażają maskaradzie oraz dalszej egzystencji spokrewnionych.

„Kindred: The Embraced” ma swoje plusy i minusy, dlatego też jak każdy film, jednym się spodoba innym wręcz przeciwnie. Na pewno jest obowiązkową pozycja dla miłośników wampirów i tych bardziej romantycznych produkcji grozy o subtelnym zabarwieniu scenami przemocy. Natomiast wielbiciele bardziej dosadnych horrorów, mogą potraktować ten serial jako dobrą rozrywkę, lub nudny zapychacz czasu. Nie ulega jednak wątpliwości, iż ma on wiele walorów takich jak na przykład aktorów świetnie dobranych do ról, a co za tym idzie dobrze grających. Rewelacyjna wręcz strona techniczna – zdjęcia, montaż, muzyka, jednym słowem: nie ma się do czego przyczepić. Owszem fani systemu mogą narzekać na pewne niedociągnięcia i fakt, iż przedstawione zostało tylko pięć klanów, jednak uważam, że to, co dostaliśmy, to i tak dużo w porównaniu z innymi adaptacjami książek, gier czy komiksów.

Screeny

HO, KINDRED: THE EMBRACED HO, KINDRED: THE EMBRACED HO, KINDRED: THE EMBRACED HO, KINDRED: THE EMBRACED HO, KINDRED: THE EMBRACED HO, KINDRED: THE EMBRACED HO, KINDRED: THE EMBRACED HO, KINDRED: THE EMBRACED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ gra aktorska
+ śp.Mark Frankel w roli Juliana Luny
+ zgrabna próba przeniesienia Świata Mroku na ekran
+ wierne odwzorowanie wampirzych klanów
+ główni bohaterowie
+ przyjemnie się ogląda

Minusy:

- zawiera elementy grozy, ale nie straszy
- chociaż z dramatycznych przyczyn, urywa się po zaledwie ośmiu epizodach, wywołując spore rozczarowanie, po udanym początku
- w bardzo małym stopniu przedstawia wampirze domeny

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -