Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KISS OF THE VAMPIRE, THE

KISS OF THE VAMPIRE, THE

Pocałunek wampira

ocena:8
Rok prod.:1963
Reżyser:Don Sharp
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Clifford Evans, Edward de Souza, Noel Willman, Jennifer Daniel
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Spod znaku studia filmowego HAMMER, wyszło wiele znamiennych obrazów traktujących o wampirach. Obok zaliczanych do panteonu klasyków, obrazów ze słynnymi kreacjami Christophera Lee czy Petera Cushinga, mamy wiele mniej znanych produkcji. Kurz zapomnienia pokrył kilka obrazów brytyjskiej wytwórni, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować ponownie wyciągnąć je na światło dzienne… Chociaż może to nienajlepsze porównanie, skoro mowa o kinie wampirycznym, jakim jest „Pocałunek wampira”

Fabuła przenosi nas do początków XX wieku. Nowożeńcy, Gerald i Marianne w trakcie swej podróży poślubnej trafiają do odludnej wioski, w której są zmuszeni spędzić noc. Para postanawia przenocować w pensjonacie i nazajutrz wyruszyć w dalszą podróż. Niespodziewanie, otrzymują jednak zaproszenie na bal maskowy do zamku miejscowego arystokraty, doktora Ravny. Małżonkowie przyjmują je i zjawiają się na uroczystości, na której Gerard upija się do nieprzytomności a Marianne zostaje uprowadzona. Gdy bohater usiłuje odnaleźć ukochaną, napotyka niechęć mieszkańców osady, którzy uparcie twierdzą, że przybył do wioski sam… Zrozpaczony Anglik, zyskuje jedynego sojusznika w osobie zdziwaczałego profesora Zimmera, który oświadcza mu, iż doktor Ravna i jego familia są wampirami, którzy obrali sobie Mariane na kolejną ofiarę…
Jak już wspomniałem, nie jest to pierwszy hammerowski horror o tematyce wampirycznej. Największy rozgłos spośród tego rodzaju obrazów przypadł w udziale serii o hrabim Drakuli. „Pocałunek wampira” skrywa się gdzieś w cieniu produkcji o postaci zaczerpniętej z powieści Brama Stokera. Trzeba jednak przyznać, że zupełnie niesłusznie, gdyż zwyczajnie niczym im nie ustępuje. Fabuła jest bardzo interesująca a nagłe zwroty akcji nie pozwalają oderwać się od ekranu. Ponadto postaci, stylowo zagrane przez Clifforda Evansa czy Noela Willmana mogą śmiało konkurować z bardziej znanymi kreacjami horrorów tego osławionego studia. Sylwetki bohaterów intrygują, szczególnie profesor Zimmer, który jako jedyny, z sobie tylko znanego powodu wyciąga pomocną dłoń do naszego bohatera. Ravna i jego upiorna rodzina, są rewelacyjnym synonimem zagrożenia. W odciętym od świata zamczysku, wampirza rodzina robi większe wrażenia niż pojedynczy książę ciemności (Nawet jeśli ten jest tak doskonały jak Christopher Lee)
Pocałunek wampira nie jest filmem strasznym, w dobie współczesnych, przesycanych jump scenami horrorów, owy film nie może zrobić dużego wrażenia. Jednak w latach sześćdziesiątych panowały inne trendy, które wymagały od filmu grozy czegoś więcej niż tylko wstrząśnięcia widzem w momencie, w którym ten się tego najmniej spodziewa. Hammer studio, kręciło horrory stylowe, klasyczne, które dziś mogą wydać się nieco staroświeckie. Jednak właśnie na tym polega ich urok, czar, któremu nie sposób się oprzeć. Pocałunek wampira ma wszystko, do czego przyzwyczaiła nas brytyjska wytwórnia. Mamy dobre aktorstwo, fabułę, która doskonale wpisuje się w nurt, jakim podążało studio oraz oczywiście rewelacyjną muzykę. Ścieżka dźwiękowa jest w tym wypadku idealnym ilustratorem tego, co dzieje się na ekranie. Idealnie podkreśla tempo akcji i tworzy świetny kolektyw z filmowymi perypetiami.
Polecam „Pocałunek wampira” wszystkim miłośnikom klasycznych filmów grozy. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dzieł Hammer studia. Szkoda, że jest to klasyka już nieco zapomniana, ale rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby odkryć ją na nowo.

Screeny

HO, KISS OF THE VAMPIRE, THE HO, KISS OF THE VAMPIRE, THE HO, KISS OF THE VAMPIRE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Aktorstwo
+ Muzyka
+ Interesująca fabuła
+ Czar grozy Hammer

Minusy:

- Schemat brytyjskiego studia...
- … Ale dla fana to żaden minus.

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -