Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR

METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR

Metamorphosis: The Alien Factor

ocena:5
Rok prod.:1990
Reżyser:Glenn Takakjian
Kraj prod.:USA
Obsada:Matt Kulis
Patrick Barnes
Tara Leigh
Dianna Flaherty
Katherine Romaine
Marcus Powell
Autor recenzji:Darius
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„I don't get paid enough for this shit!” /cytat z napisów końcowych /

W trakcie badań nad tkanką pozaziemskiego pochodzenia dochodzi do wypadku. Dr. Michael Foster zostaje zaatakowany przez obcy organizm i zainfekowany wirusem. W wyniku zakażenia jego ciało mutuje. W ciągu kilku godzin na oczach bezradnych przyjaciół zmienia się w drapieżne monstrum. Potwór wyrywa się spod kontroli i w laboratorium dochodzi krwawej jatki. Dyrektor placówki zarządza kwarantannę i zatrudnia speców od brudnej roboty. W instytucje zostają odcięci od świata naukowcy, najemnicy i kilku cywilów. Czy grupka ludzi zdoła stawić czoła potwornemu mutantowi?

Po sukcesie (?) Deadly Spawn przystąpiono do pracy nad sequelem. Jednak twórcy doszli do wniosku, że stać ich na więcej i zrobią lepszy film. Porzucili myśl o kontynuacji. Produkcja filmu ciągnęła się niemiłosiernie. Efekty specjalne przysporzyły ekipie mnóstwa problemów i znacznie wydłużyły czas produkcji, jak i poważnie nadwerężyły budżet filmu. Koszty wzrosły z 15 do 30 tys. $. Podobnie jak proces z dystrybutorem, który o kolejne lata opóźnił premierę. W końcu film dotarł do widza. Po kilku pokazach festiwalowych od razu trafił na rynek VHS. Droga przez mękę trwała 6 lat. Produkcja zaczęła się w 1987, a film oddano do dystrybucji dopiero w 1993.

“Metamorphosis: The Alien Factor” to kolejny “zły” film. Miałem problem z wypunktowaniem plusów i minusów, dlatego że wszelkie, wpadki i niedoskonałości filmu, odbieram jako niewątpliwe zalety tej kiepskiej produkcji. Aktorstwo tak złe, że może wywołać salwy niepohamowanego śmiechu. A to za przyczyną bohaterki, która w swoim w repertuarze posiada tylko jedną minę (nadal zastanawiam się czy nie mogła opanować śmiechu czy to taki dziwny wyraz twarzy), czy aktora grającego dyrektora instytutu, który powinien zmienić branżę i występować w teatrze. Najlepiej w jakiejś szekspirowskiej roli, bo żeby taki talent marnował się w nisko budżetowych produkcjach?

Kolejno powtarzające się sekwencje - ucieczka ciągle tym samym korytarzem (pokazywanym co rusz z innej perspektywy), czy „przeciąganie liny” pomiędzy ofiarą a monstrum, to następne elementy, które mogą mocno irytować. Dobrze, że chociaż sam stwór cieszy oko. Może nieco ślamazarny - animowany techniką poklatkowych zdjęć, ale w swej prostocie doskonały. Wielki i obrzydliwy, z paszczą naszpikowaną ostrymi zębami.

Fabuła, jak przeważnie w takich niszowych produkcjach, nie jest mocną stroną tego filmu. Choć trzeba przyznać, że poczyniono tu pewne zabiegi, mające ją nieco uatrakcyjnić. A to dzięki retrospekcjom, które zaburzają chronologiczną ciągłość. Widz od razu zostaje wrzucony w wir akcji, a dopiero potem jedna z bohaterek opowiada o przyczynach tragicznych zdarzeń.

Zabrakło mi także ciemnych i wilgotnych lokalizacji, które były jednym z atutów w „Deadly Spawn”. Brak również specyficznego klimatu i poczucia zagrożenia. W Metamorphosis akcja rozgrywa się w jasnych, wręcz sterylnych laboratoriach i przestronnych korytarzach. Dla miłośników kiczu i tandety pozycja obowiązkowa, dla fanów horroru niekoniecznie. Dlatego muszę wypośrodkować i dać „Metamorphosis: The Alien Factor” 5 punktów.

Screeny

HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR HO, METAMORPHOSIS: THE ALIEN FACTOR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ efekty specjalne
+ krew, krew, krew
+ infantylne dialogi
+ kiepskie aktorstwo

Minusy:

- muzyka
- fabuła

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -