Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN

SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN

Samson Vs. The Vampire Women

ocena:3
Rok prod.:1961
Reżyser:Alfonso Corona Blake
Kraj prod.:Meksyk
Obsada:Lorena Velázquez, María Duval, Jaime Fernández, Augusto Benedico, Javier Loya, Ofelia Montesco, Fernando Osés, Guillermo Hernández,
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Czyż nie jest miło popatrzyć na bohatera, który ujmie nas swą prostodusznością, odruchami serca, pomocą potrzebującym i brakiem przyzwolenia na każde przejawy zła, z tego lub tamtego świata? Takim właśnie herosem, którego świat wypatruje niczym pierwszej gwiazdki, jest Santo. Jedyne czym nas nie ujmie to aparycja, bo kryje się przed światem za srebrną maską. Wstawiony do lamusa meksykański wrestler wart jest przypomnienia, gdyż za swych przeciwników miewał niejednokrotnie istoty ze świata horroru – mumie, wampiry, zombie i szalonych naukowców.

Na początku był obraz, więc jest to obowiązkowo księżyc w nocy. Dookoła sztucznie wyglądającego zamku snują się leniwe mgły rozświetlane burzą. Typowy klimat mający wywołać ciarki na plecach. Widok wnętrzna zamku powinien jednakże zadowolić każdego fana gatunku. Widzimy mroczny, pełen pajęczyn pokój, z oddechem zduszonym kurzem i groza. Wodząc wzrokiem za przelatującym nietoperzem napotykamy obraz młodej kobiety imieniem Rebeka, pochodzący z 1761 r. Wraz ze świdrującym piskiem otwiera się w piwnicy trumna, w której spoczywa nadszarpnięta zębem czasu wampirzyca w łachmanach. Ku naszemu zdumieniu jej oczy otwierają się i tym sposobem mamy zaszczyt poznać główną czarną bohaterkę filmu – Tandrę. Po chwili wampirzyca reanimuje swe pozostałe towarzyszki niedoli oraz trzech męskich wampirów. Wraz z nimi Tandra wyrusza na połów ludzkiej krwi, by ożywić swą królową – Thorinę. Albowiem jest to czas by władczyni połączyła się ze swym panem Szatanem (reprezentowanym przez cień na ścianie – duże rogi i duża broda). Niedopuszczalne jest jednak bezkrólewie, toteż należy znaleźć godną następczynie. 200 lat wcześniej nie udało się tego uczynić, więc teraz już Tandra nie może zawieść swej pani. Wybranką zostaje Dianę, córka profesora Orloffa (skąd znamy to nazwisko…) i narzeczona młodziana imieniem Jorge. Profesor jako człowiek nauki, wie wszystko o pradawnych kultach, wyciąga stare pergaminy, z których on po raz kolejny, a my po raz pierwszy, dowiadujemy się o klątwie wiszącej nad Dianą. Prosi więc miejscowego inspektora policji, by otoczył opieką dziewczynę (która posiada ciekawe znamię w kształcie nietoperza na ramieniu). Zagrożenie jest tym bardziej realne, że pannica kończąca wkrótce 21 lat, widziała w oknie postacie polujących na nią wampirów. Na chwilę film skręca z horroru w nurt science – fiction, bo profesor łączy się swym wideotelefonem , reprezentowanym przez olbrzymi ekran TV, z Santo. Słynnego zapaśnika nie ma jednak w domu, wobec czego profesor pozastawia mu wiadomość o potrzebie ochrony córki. Tymczasem Tandra atakuje kolejnych ludzi, musi bowiem dostarczyć swej wampirycznej drużynie świeżej krwi. Po wypiciu tego życiodajnego napoju, wszystkie odzyskują młodość i ładne ciuszki, zamieniając się w grupę seksownych kobiet. Teraz, gdy nabrały wigoru (a my razem z nimi), postanawiają wykonać plan i porwać córkę profesora. Podejmują wiele prób, z których jedna uwieńczona będzie sukcesem. Czy Santo zdoła uwolnić dziewczynę z rąk demonów, samemu będąc zaatakowanym przez nieumartego podczas zapasów?

Jeden z pierwszych filmów, w których wystąpił legendarny zapaśnik meksykański Santo. Człowiek w masce, w swych pierwszych filmowych próbach zaistnieje dopiero w połowie filmu, nie ma życia prywatnego, żadnej wybranki serca oraz pojawia się i znika swym sportowym samochodem niczym duch. Oczywiście czym byłby film z Santo bez zapasów. Reżyser szczodrze uracza nas tą dyscypliną rozrywki. W wersji amerykańskiej Santo został przechrzczony na Samsona (kojarzonego bardziej z włoskimi filmami herbu miecz i sandały), choć ogarnięci ekstazą widzowie na sali krzyczą bez przerwy Santo, Santo ! Trudno obecnie kategorycznie stwierdzić, że jest to prawdziwy horror z krwi i kości. Ideą było zapewne ukazanie popularnej postaci na tle ekscytującej problematyki zjawisk nadprzyrodzonych. Takie połączenie atrakcji gwarantowało sukces. Naiwność jest tu świętością, a reżyser bez zająknięcia serwuje nam różne potrawy w obrębie jednego dania. Mamy tu gotycki horror, elementy satanizmu, science fiction (szczególny wytrzeszcz oczu mamy jak Santo odbiera wiadomości swoim wideotelefonem jadąc autem), film sportowy (niczym Rocky, okładany pięściami i kopany bez litości Santo zagryza wargi i ostatnim wysiłkiem kładzie na łopatki wrogów), erotyczny horror (piękne wampirzyce w grupie, tudzież siedzące w parze w restauracji).

Nic wybitnego, nic obowiązkowego i wciągającego. Bajeczka, w której o dziwo dobrze wypadły sceny z budzącymi się wampirzycami. Jedyne miejsce w filmie, gdzie czuć tchnienie grozy. Jak przystało na katolicki kraj, wampiry nie tylko, że odrazą reagują na święte wizerunki, to nawet spalają się na popiół widząc krzyż. Ale uwaga, wszyscy kręcący nosem, bo w roli wampirzycy Thoriny występuje latynoamerykańska seksbomba lat 50 i 60-tych Lorena Velazquez, a w akcji możemy podziwiać najlepszych wrestlerów ówczesnego Meksyku.

Screeny

HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN HO, SAMSON VS. THE VAMPIRE WOMEN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ legendarny Santo
+ piękne wampirzyce
+ kilka scen z paniami o długich zębach (oraz ich śmierć)

Minusy:

- nie straszy
- czasem pomieszanie gatunków
- naiwności i amatorskie wykonanie
- ileż czasu możemy oglądać facetów rzucających się na siebie na macie?

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -