Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SUBSPECIES III: BLOODLUST

SUBSPECIES III: BLOODLUST

Podgatunek III: Krwawa żądza

ocena:6
Rok prod.:1994
Reżyser:Ted Nicolaou
Kraj prod.:USA
Obsada:Anders Hove, Denice Duff, Kevin Spirtas, Melanie Shatner, Pamela Gordon, Ion Haiduc, Michael Dellafemina,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:3
Głosów:1
Inne oceny redakcji:
Adach - 3

Serie w horrorze są zjawiskiem tyleż naturalnym co i zbędnym. Niemniej większość z nas stosuje się do zasady inżyniera Mamonia i ogląda najchętniej to, co już zna. Biorąc pod uwagę, że już gorsze filmy mieliśmy szansę oglądać, fakt zrealizowania kolejnej części „Subspecies” nie powinny dziwić. Pytania o zasadność jednak zadawać można.

Historia trzeciej części zaczyna się niemal w tym samym miejscu, gdzie skończyła się druga. Oto Radu zostaje pokonany przez Michelle i jej siostrę Becky. Z pomocą przychodzi mu jednak matka, która przywraca go do (nie)życia. Tym razem Radu ma jeden cel - zdobyć Michelle, do której zapałał uczuciem podniosłym, szlachetnym i bezdennie głupim.

Dlaczego twórcy robią takie rzeczy? Wszyscy obserwowaliśmy upadek serii „Friday the 13th”, widzimy równię pochyłą „Hellraisera”. Dlaczego zawsze kiedy pojawi się jakaś interesująca postać w horrorze, znajdzie się ktoś, kto chce ją wydoić niczym krowę i pozbawić wszelkich atrybutów, za które się ją ceniło? Wiem, to tylko pytania retoryczne jakich już było wiele, ale właśnie takie odczucia towarzyszyły mi przy oglądaniu części trzeciej „Podgatunku”. Nie jest to film zły. Jednak wszystko to co podobało mi się w oryginale z 1991 roku, zostało tutaj zniszczone i bezpowrotnie zaprzepaszczone.

Scenariusz jest równie naciągany co odtwórczy. Oto zostaje nam zaserwowana nowa wersja historii o Pięknej i Bestii. Wrażliwy (nagle!) Radu uwalnia piękną Michelle, chcąc tym samym dać jej dowód swej miłości i szlachetności uczuć jakimi ją darzy. Każdy może przewidzieć jaki będzie tego efekt. W międzyczasie pojawiają się jeszcze komandosi, policja i jest naprawdę wesoło. Klimat pojawia się w niektórych momentach tylko po to by za chwilę zostać zgaszony jakimś kiepskim żartem lub kretyńską kwestią. Dodajmy do tego jeszcze wszystkie błędy poprzednich dwóch części, czyli słabe aktorstwo, tanie i kiczowate efekty specjalne, a otrzymamy obraz „Subspecies 3”.
Stwierdziłem jednak, że nie jest film zły. I jest tak w istocie, bowiem wszystko ratuje znów Anders Hove, nieprzeciętnie odgrywa rolę rozdartego, coraz bardziej ludzkiego wampira Radu. Dodatkowo, znakomicie sprawdza się piękna Denice Duff jako Michelle, dziewczyna nienawidząca wampira, przerażona i zniesmaczona, a jednocześnie zafascynowana swoimi świeżo odkrytymi mocami. Rozmowy, a czasem same spojrzenia tych postaci są najjaśniejszymi punktami tego filmu, a może nawet i całej serii.

Trudno więc jasno ocenić ten film. Z jednej strony mamy tu wszystko co w serii najgorsze, z drugiej otrzymujemy niezwykły duet wampirów, jakich w kinie nie było zbyt wiele. Krótko mówiąc, niski budżet i dwójka utalentowanych aktorów w nowej wersji Pięknej i Bestii. Dla fanów krwiopijców pozycja obowiązkowa, dla pozostałych najwyżej jako ciekawostka.

Screeny

HO, SUBSPECIES III: BLOODLUST HO, SUBSPECIES III: BLOODLUST HO, SUBSPECIES III: BLOODLUST HO, SUBSPECIES III: BLOODLUST HO, SUBSPECIES III: BLOODLUST HO, SUBSPECIES III: BLOODLUST HO, SUBSPECIES III: BLOODLUST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Anders Hove
+ Denice Duff
+ relacje między Radu a Michelle
+ klimat starych filmów o wampirach

Minusy:

- niski budżet
- to wszystko już było
- drastyczna zmiana charakteru Radu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -