Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SCARECROWS

SCARECROWS

Strachy na wróble

ocena:7
Rok prod.:1988
Reżyser:Wiliam Wesley
Kraj prod.:USA
Obsada:Ted Vernon, Michael David Simms, Richard Vidan, Kristina Sanborn, Victoria Christian, David James Campbell,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.29
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Horror przyzwyczaił widza, że zagrożenie może stanowić dosłownie wszystko. Pośród różnych bestii, demonów i psychopatów można czasem znaleźć rzadko spotykane, ale wielce lubiane mordercze klauny i strachy na wróble. W końcu niewiele trzeba, by z tych zabawnych i pokracznych postaci stworzyć groźne potwory.

Zmilitaryzowana grupka przestępcza wraz ze zrabowanym łupem próbuje się przedostać do Meksyku. W tym celu porywają samolot i uprowadzają pilota i jego córkę w roli zakładników. W trakcie lotu między porywaczami dochodzi do kłótni, jeden z nich postanawia nie dzielić się pieniędzmi i wraz z nimi wyskakuje na spadochronie. Pozostali przestępcy nie zamierzają odpuścić, lądują awaryjnie i ruszają w pościg za zdrajcą. Ten zaś trafia w labirynt mrocznego pola kukurydzy. Wkrótce on i jego niedawni kompani będą musieli zmierzyć się z demonicznymi strachami na wróble, władającymi tym terenem.

Tytuł i konwencja mówią wiele i jeśli ktoś oczekuje strasznego horroru klasy B, to właśnie to otrzyma. „Scarecrows” jest bowiem dowodem na to, że za niewielki budżet i przy użyciu standardowych rozwiązań można zrealizować dobry, mroczny horror. Oczywiście, nie możemy tu liczyć na wybitną grę aktorską, znakomite efekty, czy zaskakującą fabułę. Jednak to, co otrzymujemy jest wykonane nad wyraz przyzwoicie. Dużym plusem jest to, że twórcy potrafili obrócić niedostatki na swoją korzyść. Brak możliwości rozbudowania fabuły przełożył się na przyśpieszenie akcji, tym samym film przez siedemdziesiąt minut trwania nie zdąży znudzić. Zamiast uraczyć widza jakąś idiotyczną historią tłumaczącą istnienie owych strachów, pozwalają jedynie poszczególnym postaciom snuć domysły, potęgując tym samym uczucie niepokoju i mroku. Ten ostatni, pewnie by ukryć niedostatki efektów specjalnych dominuje cały seans i jest to jedyny poważny minus produkcji, czasem bowiem naprawdę niewiele widać. Z drugiej strony, wpływa to korzystnie na wyobraźnię wspieraną solidną ścieżką dźwiękową i dziwnymi odgłosami.

Najważniejsze są jednak same strachy. Otrzymujemy częste zbliżenia tych postaci, prezentują się naprawdę rewelacyjnie. Prócz klasycznych i widowiskowych sposobów zabijania (widły, noże, itp.) strachy potrafią zaserwować także intrygujące umiejętności. Naśladują głosy ofiar, by wabić kolejne, a co najciekawsze (i najbardziej efektowne) wykorzystywać ich zwłoki. W jaki sposób i do czego nie zdradzę, by nie psuć nikomu zabawy.

Podsumowując, jeśli szukasz dobrego straszaka w starym stylu, trafiłeś idealnie. Znakomity film klasy B, z niewiadomych przyczyn skazany na zapomnienie.

Screeny

HO, SCARECROWS HO, SCARECROWS HO, SCARECROWS HO, SCARECROWS HO, SCARECROWS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetny film klasy B
+ szybka akcja
+ mroczny
+ wykorzystuje wszystko co najlepsze w kinie niskobudżetowym
+ potrafi naprawdę trzymać w napięciu

Minusy:

- często złe oświetlenie
- kiepskie aktorstwo
- dla niektórych już same Strachy na wróble wydadzą się banalne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -