Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CURSED a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu

CURSED a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu

Cursed

ocena:4
Rok prod.:2004
Reżyser:Hoshino Yoshihiro
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Kyôko Akiba , Yumeaki Hirayama , Takaaki Iwao , Etsuyo Mitani , Hiroko Satô , Osamu Takahashi ,
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

A zaczęło się całkiem niewinnie - od skromnego horroru Hideo Nakaty „Ringu”, w którym długowłose dziewczę z zaświatów uśmiercało nastolatków i straszyło widzów. Niespodziewanie film okazał się wielkim sukcesem, a długowłosy upiór stał się gwiazdą azjatyckich filmów grozy, a z czasem coraz bardziej skostniałym elementem filmowej konwencji. Sadakopodobne zjawy stały się wszechobecne, wszędzie było ich pełno. Złośliwcy twierdzili, że tylko czekać, a czarnowłosa dziewoja wypełźnie …z lodówki. No i wpełzła!

Przy jednej z ulic dużego japońskiego miasta w jego peryferyjnej części stoi sklep Ot, taki jakich mnóstwo spotkać można na stacjach benzynowych. Kupić w nim można wszystko: od komiksów, przez szampon do włosów, po warzywa i owoce. Sklep jak każdy inny. Ale to tylko pozory, w rzeczywistość jest on miejsce przeklętym, intensywnie nawiedzanym przez duchy - niespokojne i raczej wrogo nastawione do śmiertelników. Któregoś dnia w sklepie zjawia się Ryoko – przedstawicielka firmy OK Mark, która posiada sieć sklepów, którą przysłano z zamiarem podpisania umowy o przejęciu sklepu przez koncern. Zadanie nie jest jednak łatwe: małżeństwo właścicieli delikatnie mówiąc sprawia dziwne wrażenie, a w sklepie dzieją się równie niepokojące rzeczy. W tym samym czasie zatrudnienie w charakterze sprzedawczyni znajduje młoda dziewczyna, Nao. Wkrótce zaprzyjaźnia się z Ryoko. Kobiety wiele łączy. Choćby dar widzenia duchów…

Tak, tak, to nie żart, a „Cursed” Yoshihiro Hoshino nie jest ani parodią asian ghost story ani nawet komedią. Długowłosa zjawa wychodzi jak najbardziej z lodówki, a scena mimo swojej absurdalności, ma całkiem niesamowity charakter. Przynajmniej dla widzów, których kontakty z horrorem są sporadyczne. W „Cursed” nie brakuje scen grozy, niektóre z nich są nieudolnie zainscenizowane (scena, gdy zakapturzony osobnik usiłuje bez większego przekonania wepchnąć bohaterkę pod pędzący pociąg), inne kompletnie chybione (scena, gdy jeden z pechowych klientów znika w ciemnym korytarzu kamienicy i...nic), ale najwięcej jest scen dziwacznych, wręcz groteskowych (błyszczące ślepia w zamrażarce, sprzedawca z okiem cyklopa). Trudno się na tym filmie bać, choć momentami bywa emocjonująco i dzieje się nawet sporo, głównie za sprawą wykorzystania montażu synchronicznego pozwalającego śledzić losy kilku bohaterów rozgrywające się w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. Niestety, są to tylko pojedyncze zrywy twórczej inwencji i animuszu, którego wystarcza jeszcze na finał, być może nie błyskotliwy ani specjalnie zaskakujący, ale przynajmniej zgrabnie kończący ten nieudany filmy. Przez większość filmowej akcji jest natomiast nudno, chaotycznie i bez sensu. Fabuła o nawiedzonym miejscu i, nieprzyjemnych, choć łatwych do przewidzeniach konsekwencjach pobytu w nim, razi banałem. Niesprawiedliwe było by jednak nie docenić prób wykroczenia poza konwencje. Sklepik gdzieś na uboczu wielkomiejskiego życia obrany na siedzibę istot nadprzyrodzonych jest pomysłem nie zbyt często wykorzystywanym. Niewątpliwie w historii tkwił potencjał, ale rozmył się w dziwacznych pomysłach scenarzysty i reżysera oraz irytującej grze aktorów.

„Cursed” polecić można chyba jedynie najbardziej zagorzałym fanom azjatyckich opowieści o duchach, a może nawet tylko studentom japonistyki, bo być może oni byliby w stanie najpełniej docenić specyficzną stylistkę filmu. Dla pozostałych raczej filmowe dziwadło.

Screeny

HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu HO, CURSED <br/>a.k.a 'Chô' kowai hanashi A: yami no karasu

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ potencjał
+ nawiedzony sklep
+ chwile napięcia i grozy
+ zgrabny finał
+ surrealistyczne pomysły, które...

Minusy:

- ..równie dobrze mogą irytować
- gra aktorów
- chaos narracyjny
- dłużyzny
- dialogi
- bardziej dziwaczny niż straszny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -