Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZEDER

ZEDER

Zeder

ocena:7
Rok prod.:1983
Reżyser:Pupi Avati
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Gabriele Lavia, Anne Canovas, Bob Tonelli, Paola Tanziani
Autor recenzji:Tomasz P.
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Prezes Fundacji Federico Felliniego, europejski ulubieniec festiwali, którego filmy trzykrotnie nominowane były do nagrody Złotej Palmy i raz do Złotego Niedźwiedzia. O kim mowa? To Pupi Avati, reżyser i scenarzysta, uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnej włoskiej kinematografii. Wielbicieli kina grozy powinny zainteresować niektóre obrazy tego reżysera : ,,La Casa dalle Finestre che Ridono”(1978), ,,L'Arcano Incantatore"(1996), oraz nakręcony w 1983 r. ,,Zeder”.

Stefano jest początkującym i nieznanym pisarzem, bezskutecznie szukającym osoby, która podjęłaby się wydania jego książek. Dziewczyna pisarza w prezencie kupuję mu bardzo stary model maszyny do pisania. Podczas nocnego pisania Stefano odkrywa pewną tajemnicę, którą przez lata skrywała maszyna. Są to dziwne zapiski, uwiecznione na taśmach, prawdopodobnie należące do jej ostatniego właściciela. Pisarz podejmuję śledztwo i odkrywa że maszyna wraz z taśmami należała do księdza Lugi Costa. Okazuję się, że ciężko chory ksiądz kilka lat swojego życia poświęcił na szukanie ,,strefy K” pozwalającej na ozywianie umarłych. Stefano widząc w tym szansę napisania kolejnej powieści podejmuję niebezpieczną grę w celu rozwiązania zagadki księdza Costy.

Pierwsze co rzuca się w oczy to uderzające podobieństwo głównego wątku ,,Zedera” do powieści Stephana Kinga pt. ,, Pet Semetery”. Trudno jest mi powiedzieć czy był to celowy czy przypadkowy zabieg, tym bardziej że zarówno film Avatiego jak i książka Kinga ukazały się w tym samym roku. Nie pokuszę się o stwierdzenie, że któryś z twórców wyżej wymienionych dzieł popełnił plagiat, chociaż niektóre sceny są analogiczne. .

Zarówno wcześniejszy film Avatiego pt. ,,La Casa dalle Finestre che Ridono” jak i ,,Zeder” posiada coś co wyróżnia go ponad inne produkcję włoskiego kina grozy. Avati fantastycznie pokazuję piękno włoskiej prowincji. Każdy kto lubi malownicze włoskie pejzaże, tajemnicze miejsca, piękne kościoły i małomiasteczkową kulturę powinien być zadowolony. Niektóre filmy L. Fulciego a w szczególności ,,Don`t Torrture a Duckling” posiada zbliżony klimat do filmów Avatiego. .

Muszę zmartwić fanów gore, z którego słynną niektóre włoskie filmy grozy. Reżyser ,,Zedera” rezygnuje z wymyślnych scen śmierci, na rzecz atmosfery spisku i tajemnicy. Motywem przewodnim filmu jest samotna walka pisarza z kliką osób, znających i badających sekret księdza. Sceny przemocy pojawiają się rzadko i mieszczą się w granicach poprawności i przysłowiowej przyzwoitości. Minusem filmu jest początkowe zagmatwanie fabuły i zbyt wolne tempo akcji. Osoby liczące na rozwiązanie wszystkich wątków występujących w filmie również mogą odczuć pewien niedosyt. Reżyser pozostawia widzowi do własnej interpretacji niektóre sceny ,,Zedera”, które moim zdaniem są niedokończone i lekko niedopracowane. Gra aktorska, montaż i muzyka trzymają przyzwoity poziom i nie można mieć do nich większych zastrzeżeń. Dociekliwość głównego bohatera przechodząca w paranoje, która w konsekwencji zaowocuje tragedią, została zagrana przekonywująco..

Wcześniejszy film tego reżysera pt. ,,La Casa dalle Finestre che Ridono” ("Dom o śmiejących się oknach") oceniam troszeczkę wyżej niż ,,Zedera”. W moim odczuciu Pupi Avati nie wykorzystał potencjału, jaki tkwił w scenariuszu. Można było się pokusić o troszkę więcej scen przemocy i skoncentrowaniu większej uwagi na osobie księdza Luigi Costy, którego wątek mógł podkręcić zbyt wolne tempo akcji. Z czystym sumieniem mogę jednak polecić ,,Zedera” wszystkim fanom włoskiego kina grozy. Osoby nie gustujące w tego typu produkcjach, liczące na efekty gore, wysyp żywych trupów powstałych z ziemi i nadmierną przejrzystość filmu, mogą poczuć się rozczarowane.

Screeny

HO, ZEDER HO, ZEDER HO, ZEDER HO, ZEDER HO, ZEDER HO, ZEDER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tajemnicze lokacje
+ gra aktorska
+ włoski klimat prowincji
+ ciekawy scenariusz…

Minusy:

- który nie został do końca wykorzystany
- zbyt wolne tempo akcji
- prawie całkowita rezygnacja ze scen gore
- tylko dla fanów włoskiego kina

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -