Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE

QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE

Quatermass II / Quatermass II: Enemy From Space

ocena:9
Rok prod.:1957
Reżyser:Val Guest
Kraj prod.:USA
Obsada:Brian Donlevy, John Longden, Sid James, Bryan Forbes, William Franklyn, Vera Day, Charles Lloyd Pack,
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:9
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Druga odsłona kinowych przygód Quatermassa, nakręcona dwa lata po sukcesie poprzednika, nie pozostawia nam złudzeń. Nie dość, że na Ziemi są już obcy, to w dodatku niektórzy ludzie wchodzą z nimi w układy, zagrażające wolnym obywatelom świata

W samochodzie, mknącym niebezpiecznie szybko przez noc, znajduje się para. Kobieta prowadzi, a z tyłu siedzi chory mężczyzna. Nie tylko jego stan fizyczny jest powodem do niepokoju, ale i psychiczny. Gwałtownie usiłuje odebrać kobiecie kierownicę i o mały włos nie dochodzi do zderzenia z jadącym z naprzeciwka samochodem, prowadzonym przez profesora Quatermassa. Pomaga on dziewczynie zawieźć do szpitala cierpiącego mężczyznę z podejrzaną blizną oparzeniową na twarzy. Tymczasem w pracowni profesora, jego dwaj pomocnicy, obserwują na radarze dziwnie wolno opadające na powierzchnię Ziemi obiekty. Ich spekulacje zostają przerwane przez wtargnięcie Quatermassa, nie kryjącego swej frustracji. Z powodu cięć budżetowych rząd postanowił zamknąć realizację jego projektu bazy na Księżycu. Jednocześnie, daje do zbadania kamienie, które znalazł w okolicach, gdzie obserwowano te spadające tajemnicze obiekty. Na drugi dzień wyruszył z jednym ze swych asystentów, Marshem na odludzie zwane Wynerton Flats. To co odkryli, wydaje się niemożliwe. Zamiast wioski, odnajdują tylko jej zgliszcza, a w tle majaczy potężny kompleks przemysłowy, jakby żywcem przeniesiony z projektu profesora! Tajemniczych kamieni jest tu pod dostatkiem, a jeden z nich pęka, wyrzucając z siebie chmurę gryzącego i parzącego dymu. Poszkodowanego asystenta Quatermassa zabierają dziwaczni wojskowi, nie udzielając żadnych wyjaśnień i brutalnie obchodząc się z naukowcem. Na twarzy jednego z wojskowych profesor zauważa ślad po oparzeniu. Aby uratować swego pomocnika, zamierza poruszyć niebo i ziemię, zaalarmować policję, rząd i uruchomić wszystkie swoje kontakty. Sprawa jednak nie jest tak prosta jak można by sądzić, wokół tego projektu roztacza się prawdziwa zmowa milczenia, wszyscy nabierają wody w usta, zarówno oficjele jak i mieszkańcy położnych blisko fabryki osiedli. Oficjalnie przecież produkowana jest tam syntetyczna żywność. Nie pomaga także oficjalna delegacja rządowa, zorganizowana przez człowieka, z blizną na twarzy... Gdy Quatermass z pomocą przyjaciela z policji Lomaxa odkrywa straszną prawdę o tajemniczych obiektach, na jego barkach spoczywa los ludzkości.

Drugi film kinowy z profesorem Quatermassem w roli głównej. Drugi, ale nie znaczy to że gorszy. Moim zdaniem nawet lepszy niż pierwszy obraz. Ponownie spotykamy wybitnego naukowca, ale jeszcze w pełniejszej krasie zachowań. Profesor nie tylko jak zwykle jest pyszałkiem, zadufanym w swoją moc i wiedzę, ale także zaczyna przejmować się losem innych ludzi. Mimo złości z powodu zamknięcia projektu, którą wyładowuje częściowo na swych asystentach, nie waha się jednak zrobić wszystko aby uratować Marsha. Ale czy nie dotyczy to jednak tylko współpracowników i ludzi których zna? Na uwagę zasługuje tu scena w fabryce, gdy zagrożony złapaniem Quatermass, zostawia na pewną zgubę towarzyszącą mu kobietę, nie próbując jej ratować, ani nie martwiąc się jej losem. Scenariusz filmu zasługuje na jak największe pochwały. Nie pozostawia miejsca na nudę, przegadanie i wprowadza nas w świat niczym z koszmaru, w którym biegniemy i nie możemy uciec. Jest to także jeden z pierwszych filmów ukazujących konspiracyjną stronę świata. Podejrzane konszachty rządów z obcymi przybyszami służą zamianie ludzi w niewolników. Bezduszne zombie wykonają każde polecenie ich władców, nie wahając się przed rozstrzelaniem bezbronnego reportera w barze.

Teoria spiskowa dziejów jeszcze niejednokrotnie zawita na ekrany, szczególnie gdy dotyczy kontaktów wojska i rządów z UFO, jednak swój rozkwit osiągnie dzięki serialowi The X – Files. Czyżby twórcy tej serii sięgnęli aż po omawiany film? Autorzy Quatermass II sugerują nam, że taki konspiracyjny i kłamliwy układ może rozbić tylko osoba, która dąży do celu po trupach, nie oglądając się za siebie. Widać, pewne koszty ludzkie muszą być poniesione i na sentymenty nie ma tu miejsca. Film przesycony atmosferą nieustannego zagrożenia i nieufności, nie stracił tak wiele na swej atrakcyjności. Oczywiście jest czarnobiały i pozbawiony wymyślnych efektów specjalnych, jednak doskonały scenariusz i reżyseria, jak i odtwórca głównej roli Brian Donlevy stwarzają doskonałe widowisko. Wydaje się, że zagrożeniem dla Nas, jest nie tylko obca rasa z kosmosu (reprezentowana tu przez rosnące, galaretowate monstrum niczym z twórczości Lovecrafta), ale także sami ludzie. Nie na darmo przecież ubiory wojskowych pilnujących kompleksu, do złudzenia przypominają ubrania żołnierzy hitlerowskich.

Screeny

HO, QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE HO, QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE HO, QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE HO, QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE HO, QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE HO, QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE HO, QUATERMASS II / QUATERMASS II: ENEMY FROM SPACE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobra gra aktorska Briana Donlevy jako bohatera, a nawet antybohatera
+ dla zwolenników konspiracji rządowych
+ atmosfera zagrożenia
+ znakomicie nakręcony

Minusy:

- troszkę się zestarzał
- lekkie naciągnięcia (dlaczego strażnicy kompleksu puszczają wolno profesora?)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -