Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CAVE OF THE LIVING DEAD

CAVE OF THE LIVING DEAD

Jaskinia Żywych Trupów

ocena:3
Rok prod.:1964
Reżyser:Ákos Ráthonyi
Kraj prod.:Niemcy / Jugosławia
Obsada:Adrian Hoven, Karin Field, John Kitzmiller, Carl Möhner, Wolfgang Preiss, Erika Remberg
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:5.67
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Lata 60-te to okres dominacji brytyjskiego studia Hammer. Filmy tam produkowane wchodziły do kin taśmowo, mając szeroką i oddaną publiczność. Dziś większość z nich śmieszy i trąci myszką, ale kilka to prawdziwe perełki. Kino niemieckie nie było dłużne, i w tym samym czasie produkowano wiele filmów rozrywkowych np. horrory, thrillery, sensacyjne i westerny. W obecnej modzie na odświeżanie starych filmów sięga się coraz częściej po te zakurzone nieco pozycje, dodając często zgrzytający w uszach dubbing angielski. Tutaj mamy przyjemność z niemiecko - jugosłowiańską produkcją znaną także pod tytułem: Die Grotte der lebenden Toten,; Night of the Vampires, czy też The Curse of the Green Eyes.

Małą europejską wioską (sądząc po mapie za plecami urzędników, jest to b. Jugosławia) wstrząsa seria tajemniczych morderstw. W ciągu 6 miesięcy ginie 6 młodych kobiet w wieku od 18 do 22 lat. Do rozwikłania tej sprawy zostaje przydzielony inspektor Frank Dorin (Adrian Hoven). Widzimy go po raz pierwszy w klubie, gdzie próbuje podrywać przebywające tam kobiety. Jako najlepszy z najlepszych wyjeżdża na akcję, ma niewiele czasu by zapobiec panice i ocalić resztę mieszkańców wioski. Awaria auta we wsi, pozwala nawiązać mu kontakt z sekretarką tajemniczego pana profesora von Adelsberga, przebywającego w pobliskim zamku. Podając się za turystę, nocuje w miejscowej oberży. Tej samej nocy, w pokoju obok, ginie we własnym łóżku młoda dziewczyna. Na jej szyi widać 2 małe ukąszenia, lecz mimo tego miejscowy doktor stwierdza zgon z przyczyn naturalnych. Inspektor Frank wkracza do akcji poruszając niebo i ziemie by rozwikłać zagadkę i zmierzyć się z legendami o wampirach nawiedzającymi tą okolice.

Cóż tu się rozpisywać, film stary jak świat, czarno biały, dodatkowo reprezentujący tradycyjny film wampiryczny tego okresu. Jak zazwyczaj napięcie budują: psujące się auta, księżyc i chmury, dalekie ujadania psów, wiatr szarpiący drzewami, zamek niczym z filmów o Drakuli, tajemniczy profesor, ukryte przejścia, nietoperze, pajęczyny itp. Film ma pewne akcenty komediowe, zamierzone lub nie, szczególnie śmiesznie wygląda cień nadchodzącego wampira na ścianie. Mimo, iż sprawa dotyczyła łącznie 7 zabitych dziewcząt, połączone siły w postaci inspektora i doktora ganiają tylko za tą ostatnią ofiarą, co w sumie nie jest właściwie dziwne, biorąc pod uwagę urodę wampirzycy (Erika Remberg). Zakończenie jest szybkie i sztampowe, właściwie sklecone naprędce z pominięciem efektów specjalnych. Można uznać to za marudzenie, że to 1964 rok i za dużo wymagam, ale czaszka z lampkami w środku chyba już wtedy nie straszyła. Tuż przed szczęśliwym zakończeniem sekretarka pada w ramiona inspektora, to też było przewidywalne od momentu ich spotkania podczas nocnej wichury. Ciekawsze są fakty związane z aktorami tu występującymi. Wolfgang Preiss grający profesora, znany jest z wielu powojennych, niemieckich filmów o Doktorze Mabuse, a jego czarny służący, John Kitzmiller, to zakochany we Włoszech amerykański weteran wojenny. Zdobył on, co ciekawe nagrodę Najlepszego Aktora w Cannes w 1957 r.

Screeny

HO, CAVE OF THE LIVING DEAD HO, CAVE OF THE LIVING DEAD HO, CAVE OF THE LIVING DEAD HO, CAVE OF THE LIVING DEAD HO, CAVE OF THE LIVING DEAD HO, CAVE OF THE LIVING DEAD HO, CAVE OF THE LIVING DEAD HO, CAVE OF THE LIVING DEAD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ czasem miło zobaczyć co straszyło kiedyś
+ scena z podświetlonymi paznokciami wampira

Minusy:

- brak napięcia
- szybkie, sztampowe zakończenie
- kalka z brytyjskich horrorów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -