Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:STUFF, THE

STUFF, THE

Stuff, The

ocena:6
Rok prod.:1985
Reżyser:Larry Cohen
Kraj prod.:USA
Obsada:Michael Moriarty, Andrea Morcovicci, Garrett Morris, Paul Sorvino, Scott Bloom, Danny Aiello
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.4
Głosów:5
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 4

W świecie horroru człowiek zmierzył się już prawie ze wszystkim, poprzez potwory duże i małe, demony i zwierzęta, po kisiele i kondomy. Ponieważ, jak się przyjęło, prawie robi wielką różnicę, został margines obszaru niewyeksploatowanego. I tak Larry Cohen postanowił dodać własną potworność do panteonu zabójców i napuścił na swoich bohaterów... jogurt. A że zrobił to czerpiąc z najlepszych wzorców, wyszedł mu całkiem ciekawy film.

Górnicy natykają się na dziwną maź wypływającą z wnętrza ziemi. Nieznana substancja okazuje się być smaczna. Bardzo szybko zmyślni biznesmeni w oparciu o maź tworzą jogurt o nazwie „Stuff” i dosłownie zarzucają nim rynek. Produkt robi ogromną furorę, podbijając serca i żołądki klientów. Nie wszyscy jednak ulegają tej konsumpcyjnej gorączce. W jednym z miast młody chłopiec demoluje sklep, twierdząc, że maź w kubkach jest żywa i stanowi zagrożenie. Tymczasem David „Mo” Rutherford, szpieg przemysłowy podejmuje się śledztwa mającego na celu odkrycie fenomenu produktu. Prawda okazuje się przerażająca.

Cohenowi udała się rzecz karkołomna, jaką jest wymieszanie kilku gatunków filmowych w strawną, nomen omen, papkę. Najciekawsze jest zaś to, że film został zrealizowany bez zacięcia komediowego i choć kilku humorystycznych scen nie zabrakło, to jednak mamy do czynienia z poważnym obrazem, co patrząc na scenariusz nie jest takie oczywiste. Twórcy postawili przede wszystkim na krytykę konsumpcyjnego stylu życia amerykanów, szydząc z konformizmu jaki nie tylko ich cechuje. Przypominają o tym pojawiające się co chwilę reklamy „Stuffu”. Znamienne jest również to, że uzależnieni od produktu ludzie są szczęśliwi, przyjaźni, wręcz nienaturalnie towarzyscy, okazują się jednak być pustymi w środku, wyżartymi wewnętrznie potworami. Pod skorupą fałszu i obłudy nie ma nic poza ohydą i agresją, która ujawnia się gdy tylko napotkają osobę o innych poglądach, czyli w tym przypadku stroniącą od produktu. Alegoria aż nader jasna, a słowa „stajesz się tym co jesz” nabierają nowego znaczenia.

Larry Cohen może się pochwalić sporym dorobkiem filmowym, w którym znajdziemy m.in. serię „It’s Alive”, „Maniac Cop” czy poruszający w swej prostocie „Phone Booth”. Pozwala to być pewnym poziomu omawianego filmu i pod tym względem nie powinniśmy poczuć się rozczarowani. Realizacja jak i gra aktorska są naprawdę przyzwoite, szczególnie wyróżnia się Michael Moriarty jako cyniczny i twardy David Rutherford. Mimo upływu lat dość pozytywne wrażenie robią również efekty gore, które pojawiają się dość niespodziewanie zwiększając tym samym swe oddziaływanie. Niektóre przypominają wręcz sceny ze sławnego reamaku „The Thing”. I to jest właśnie główny zarzut filmu. To przypomni nam się „Coś”, to natkniemy się na wyraźne aluzje do „Bloba” i „Inwazji Porywaczy Ciał” (których zresztą Cohen sfilmował ponownie po kilku latach). Pojawia się pytanie, czy jest to horror ze społecznym przesłaniem, czy też film, w którym tak naprawdę chodzi tylko o zabawę konwencją? A może po prostu o zwykłą zabawę?

Screeny

HO, STUFF, THE HO, STUFF, THE HO, STUFF, THE HO, STUFF, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalny pomysł
+ kreacja Michaela Moriarty’ego
+ interesująca wizja konsumpcyjnego społeczeństwa amerykańskiego
+ ukłony w stronę klasyki horroru
+ efekty gore...

Minusy:

-...które jednak się trochę zestarzały
- nie każdemu przypadnie do gustu taka gra konwencją
- czasem zbyt nachalne nawiązania do innych filmów
- czy można poważnie traktować film o chcącym władać nad światem jogurcie?

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -