Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SALOME

SALOME

Salome

ocena:4
Rok prod.:1973
Reżyser:Clive Barker
Kraj prod.:USA
Obsada:Anne Taylor, Clive Barker, Doug Bradley
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Clive Barker to reżyser, który moim zdaniem, ma zapewnione miejsce w panteonie twórców grozy filmowej. Wyreżyserował on takie filmy, jak „Hellraiser”(1987), jego największe dzieło, z niezapomnianą rolą Douga Bradleya, baśniowe „Nightbreed” (1990), czy też upiornego „Candymana” (1992). Jednak na długo przed tym zanim osiągnął sławę dzięki tym filmom wyreżyserował dwa krótkie eksperymentalne horrory „Salome” i „The Forbidden” i właśnie ten pierwszy pokrótce przedstawię.

Fabuła „Salome” jest szczątkowa, a można nawet powiedzieć, że nie ma jej w ogóle. Cały film składa się z luźno połączonych ze sobą scen mających bardziej wydźwięk artystyczny niż logiczny. Niepodane jest, gdzie toczy się akcja filmu, kiedy, kim są bohaterowie. W „Salome” pojawiają się: młoda dziewczyna Salome, półnagi chłopiec i demoniczny Król Herod (w tej roli Doug Bradley).

Film jest czarno-biały z różnego rodzaju skazami na kliszy. Nie ma w nim żadnego dialogu, a w scenach niewiele widać. Dzięki tym zabiegom „Salome” przypomina sztukę teatralną, czy też pantomimę. Żadna ze scen nie ma praktycznego związku z kolejną i ma wydźwięk artystyczny i symboliczny. Fabuła nie jest liniowa. W jednej ze scen Salome idzie przez mroczny korytarz i napotyka półnagiego młodego chłopca, który po chwili zbliżenia z bohaterką, zaczyna ją dusić. W następnym ujęciu Salome tańczy w innym miejscu przed złowieszczym Królem Herodem, a potem widzimy taniec golasów. W filmie tym stosowane są czasami specjalne filtry, które mają na celu udziwnienie i tak już niezrozumiałego obrazu. W „Salome” gra sam reżyser filmu, Clive Barker, oraz Doug Bradley, czyli aktor, który później zagrał znakomitego Pinheada w filmie „Hellraiser”. W realizacji "Salome" swój udział miał także Pete Atkins - późniejszy scenarzysta sequeli Hellraisera.

Podsumowując, „Salome” to film trudny w odbiorze. Nie sposób go zrozumieć i ciężko nawet domyślić się, czy film został skończony. Polecić go mogę tylko najzagorzalszym fanom Barkera. Innych widzów może on tylko zniechęcić to późniejszej twórczości reżysera.

Screeny

HO, SALOME HO, SALOME HO, SALOME HO, SALOME HO, SALOME HO, SALOME HO, SALOME HO, SALOME

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ debiut Barkera
+ młody Bradley
+ teatralność

Minusy:

- trudny w zrozumieniu
- tylko dla najwierniejszych fanów Barkera

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -