Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SEE NO EVIL

SEE NO EVIL

Nie Widząc Zła

ocena:7
Rok prod.:1971
Reżyser:Richard Fleischer
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Mia Farrow, Dorothy Alison, Robin Bailey, Christopher Matthews
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Przeraża nas niepewność i bezbronność. Pragniemy mocno stąpać po ziemi i radzić sobie samemu w każdej sytuacji. Dlatego horror, którego bohaterem jest niewidoma kobieta, nabiera szczególnej atmosfery.

Sara utraciła wzrok na skutek nieszczęśliwego wypadku- spadła z konia. Przyjeżdża do rodziny na angielskiej prowincji. Z dworca odbierają ją bliscy. Już w drodze do domu spotyka ich pewien niespodziewany incydent, gdy na środku ulicy pojawia się obcy mężczyzna i nie chce z niej zejść. Wreszcie rodzina dociera do domu. W bliskiej okolicy mieszka narzeczony Sary - Steve. Pewnego dnia dziewczyna postanawia go odwiedzić. Reszta jej rodziny też gdzieś wychodzi. Wieczorem Steve odwozi Sarę z powrotem do domu wujostwa. Oczywiście dziewczyna nie jest zdziwiona, że dom jest pusty, myśli, że po prostu rodzina jeszcze nie wróciła. Dopiero po pewnym czasie niewidoma znajduje martwe ciała swoich bliskich i rozpoczyna ucieczkę przed losem, który ich spotkał...

"Nie widząc zła" to dzieło Richarda Fleischera, twórcy m.in "Zielonej pożywki" i "Conana Niszczyciela". W filmie panuje narastające napięcie, są w nim również doskonale zaplanowane sceny zaskoczenia. Mia Farrow, dopiero rozpoczynająca swą karierę (choć już po "Dziecku Rosemary"), świetnie radzi sobie w roli bezbronnej ofiary. W filmie pojawia się kilka wspaniałych koncepcji, choćby to, jak dziewczyna porusza się po domu, nieświadoma, iż wkoło leżą zwłoki jej rodziny. Muzyka stopniowo buduje nastrój grozy. Scenografia jest typowa dla brytyjskiego dreszczowca: farmy na prowincji - urocze w dzień, ale mroczne w nocy. Całość świetnie skonstruowana, choć trochę przewidywalna. Niestety większość elementów tego filmu wpasowuje się w model typowego thrillera z Wysp Brytyjskich.

Mimo wszystko polecam film, gdyż jest ciekawy, atmosferyczny i wywołuje dreszczyk. Choć ciut przewidywalny, nadal robi wrażenie i przeraża. Warto go obejrzeć choćby dla doskonałej Mii Farrow, a jej aktorska kreacja jest tylko jedną z zalet dzieła.

Screeny

HO, SEE NO EVIL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Mia Farrow
+ napięcie
+ sceny zaskoczenia
+ muzyka
+ pomysłowe sceny

Minusy:

- przewidywalny
- chwilami nudny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -