Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GHOST OF MAE NAK

GHOST OF MAE NAK

Duch Mae Nak

ocena:7
Rok prod.:2005
Reżyser:Mark Duffield
Kraj prod.:Tajlandia
Obsada:Pataratida Pacharawirapong, Siwat Chotchaicharin , Porntip Papanai, Jaran Ngamdee, Chalermpol Pattarapakul , Karnchanit Summakul, Marasri Issarangkul Na Ayutthaya, Wattana Koomkrong
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

"Legenda Mae Nak jest opowieścią o prawdziwej miłości i jest to historia, którą Tajowie przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Czynią to, ponieważ pewnego dnia duch Mae Nak ponownie powróci, aby znaleźć swoją prawdziwą miłość. Prawdziwą miłość, która przeminęła. Jej duch nigdy nie umiera..." Te cztery zdania, wypowiedziane przez starą kobietę, rozpoczynają "Ducha Mae Nak" , jedną z najnowszych adaptacji tej bardzo znanej w Tajlandii historii o duchu Nak, kobiety pozostającej pomiędzy żywymi nie tylko po to, by odzyskać męża, ale i zemścić się na każdym, kto stanie jej na drodze.

Mak i Nak to młoda para, która na tydzień przed ślubem, kupuje stary, opuszczony dom, ich przyszłe, rodzinne gniazdko, które jednak wymaga solidnego remontu. Na szczęście narzeczonym pomagają przyjaciele, tak aby renowację zakończyć jeszcze przed ślubem. Życie dwójki głównych bohaterów nie jest jednak takie proste. Mak miewa koszmary, w których widzi przerażającą zjawę kobiety, a Nak nęka zazdrosny mężczyzna. Prawdziwe problemy jednak zaczynają się po ślubie i przeprowadzce. Ich domostwo okrada dwójka rabusiów, a Mak, po wypadku, zapada w śpiączkę. Ze zrozpaczoną dziewczyną kontaktuje się duch kobiety, wcześniej nękający jej męża. W tajemniczych okolicznościach ginie sprzedawca ich domu. To jednak dopiero początek trudnych do wyjaśnienia wydarzeń i śmierci, które mają związek z nowożeńcami, a raczej z nawiedzającym ich duchem.

"Duch Mae Nak" jest reżyserskim debiutem Brytyjczyka Marka Duffielda, który wcześniej, przez przeszło dziesięć lat, pracował jako operator filmowy. Zamysłem horroru była reinterpretacja tej tradycyjnej opowieści, polegająca na przeniesieniu jej do dzisiejszego Bangkoku, z współczesnymi bohaterami. To świeży pomysł, gdyż wcześniejsze jej ekranizacje zawsze miały miejsce w przeszłości. Legenda Mae Nak Phrakhanong znana jest w Tajlandii w wielu różnych wersjach. Mark Duffield, pisząc scenariusz (również debiut), inspirował się historią opowiedzianą w najbardziej popularnej, zarówno w Tajlandii jak i poza jej granicami, adaptacji filmowej, czyli "Nang Nak" z roku 1999 w reżyserii Nonzee Nimibutra.

"Duch Mae Nak" należy do tej grupy horrorów, których akcja "rozkręca" się z minuty na minutę, wciągając tym samym widza w wir wydarzeń. Film to prosta historia miłości dwojga ludzi, którym przyjdzie się zmierzyć z legendarnym duchem Mae Nak. Fabuła składa się z dwóch części. W pierwszej, spokojnej, mamy do czynienia z przedstawieniem bohaterów, kupowaniem domu, i w końcu z nawiedzaniem Mak i Nak przez ducha, nasilającym się po ich przeprowadzce. W drugiej części widzimy skutki tego opętania, szaleństwo Nak oraz zjawę, której zachowanie ogranicza się nie tylko do nowożeńców, ale także do, zabijanych przez nią, osób im zagrażających. To duża zaleta zważywszy na to, że w prawie każdym azjatyckim "ghost story" istocie z zaświatów zależy na zamordowaniu głównych bohaterów, a nie na ich ochronie. Łatwo się jednak domyśleć, iż ma to określony cel. Tylko jaki?

Film, podobnie jak właściwie wszystkie ekranizacje legendy Mae Nak, odniósł w Tajlandii bardzo duży sukces, do którego niewątpliwie przyczynili się odtwórcy głównych ról Siwat Chotchaicharin (Mak) i Pataratida Pacharawirapong (Nak), którzy zagrali autentycznie i przekonująco, co przyczyniło się do ich dużej popularności w kraju Tajów. Bardzo dobre kreacje stworzyły również dwie aktorki starszego pokolenia, wcielająca się w babcię Nak - Marasri Issarangkul Na Ayutthaya, pełniącą także rolę narratorki, przeplatającej akcję opowieściami o Mae Nak oraz Wattana Koomkrong, grającą postać pani Grimm. Jej seans spirytystyczny należy do jednej z najbardziej zapadających w pamięć scen w horrorze.

Twórcy filmu nie zapomnieli również o dostarczeniu widzowi odpowiedniej rozrywki przy wykorzystaniu różnorakich efektów specjalnych, w większości wykorzystywanych przy uśmierceniu kolejnych postaci. Niestety część z nich, tworzonych przy pomocy komputerów, wypadła niezbyt przekonująco. Dodatkowo wiele z nich wydaje się być zapożyczona z innych filmów. Sceny przecinania człowieka na pół przez spadającą szybę, czy lewitujące postacie wydają się atrakcyjne wizualnie, ale jakby znajome. Duch Mae Nak wygląda podobnie jak u "konkurencji", czyli mamy do czynienia z kolejną bladolicą i długowłosą Azjatką. Jednak jej wyróżnikiem jest czarne uzębienie oraz otwór w głowie.

Dużym atutem filmu są zdjęcia za które odpowiedzialny był sam reżyser. W perfekcyjny sposób pokazał poszczególne sceny i dzięki świetnej pracy kamer i odpowiedniemu oświetleniu poszczególnych scen zbudował nastrój adekwatny dla horroru. Dobrze podkreślony przez muzykę, która mimo tego czasem psuje efekt i wydaje się zwyczajna, dobrze znana fanowi kina grozy.

"Duch Mae Nak" to nowoczesny horror, zdobywca nagród na wielu festiwalach filmowych, który wystraszył niejednego Taja i zdobywa uznanie również u widzów na całym świecie. To obowiązkowe dla każdego fana horroru wprowadzenie w tradycyjne opowieści o duchach rodem z Tajlandii.

Screeny

HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK HO, GHOST OF MAE NAK

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wciągająca akcja i fabuła
+ odświeżenie legendy
+ zdjęcia
+ gra aktorska
+ odpowiedni nastrój "duchowego" kina
+ charakteryzacja ducha Mae Nak

Minusy:

- muzyka
- niektóre CGI
- zapożyczenia efektów specjalnych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -