Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CHILDREN OF THE DAMNED

CHILDREN OF THE DAMNED

Dzieci Przeklętych

ocena:7
Rok prod.:1963
Reżyser:Anton Leader
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Ian Hendry, Alan Badel, Barbara Ferris, Alfred Burke, Sheila Allen
Autor recenzji:evilmg
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Strach przed tym co nieznane towarzyszy ludzkości od dawna. Gdzieś głęboko w nas tkwi atawistyczny lęk i nieufność w stosunku do wszystkiego co inne i niezrozumiałe.

Pięcioro dzieci z różnych zakątków globu zostaje sprowadzonych do Londynu. Dzieci wyróżniają się spośród swych rówieśników posiadaniem ponadnaturalnej inteligencji, oraz zdolności do kontroli ludzkich umysłów. Przed grupą naukowców stoi zadanie zbadania niesamowitych umiejętności małolatów. Dzieci mają jednak inne plany. Z niewiadomych dla nikogo powodów zaczynają się gromadzić w opuszczonym kościele. Brzmi znajomo?

"Children of the Damned" łatwo pomylić z innym filmem o podobnie brzmiącym tytule, a mianowicie "Village of the Damned". Nie należy go jednak w żadnym wypadku traktować jako jego sequel. Podstawową różnicą między obydwoma filmami jest ogólna wymowa filmu, a także charakter występujących w nim dzieci. Tutaj urastają one do rangi przyszłych zbawicieli ludzkości, super-istot, które wykonały olbrzymi skok ewolucyjny w stosunku do pozostałych przedstawicieli swej rasy.

Jak na niewielki budżet twórców, film sprawia pozytywne wrażenie biorąc pod uwagę rok w którym został nakręcony. Niestety zabiegi stosowane w celu wywołania u widza gęsiej skórki robiły wrażenie, ale kilkadziesiąt lat temu. Świecące się u dzieci oczy to zdecydowanie zbyt mało aby przestraszyć dzisiejszego widza, choć z pewnością znajdzie się grupa osób której nie będzie to przeszkadzało. Wielkie brawa dla aktorów, w tym dla dzieci odgrywające role "przeklętych". Jeśli efekty specjalne nie zrobią na nas najmniejszego wrażenia (co tu dużo kryć - są bardzo proste), pozostaje nam podziwiać sposób w jaki zagrali właśnie aktorzy. Docenić należy także pozostałe osoby pracujące przy tej produkcji, na czele z reżyserem Antonem Leaderem. W 1962 roku film otrzymał nominację do nagrody Hugo w kategorii "Best Dramatic Presentation" przyznawanym przez World Science Fiction Society.

Mogło być arcyciekawie, a jest tylko dobrze. Podstawowym zarzutem w stosunku do "Children of the Damned" jest momentami wiejąca z ekranu nuda, która obniża jego ogólną ocenę i zabija w nas chęć do dalszego oglądania. Gorąco jednak namawiam wszystkich których nie odstrasza brak efektów specjalnych oraz krwawych scen aby sięgnęli po ten film. Choćby dla wyśmienitej końcówki.

Screeny

HO, CHILDREN OF THE DAMNED HO, CHILDREN OF THE DAMNED HO, CHILDREN OF THE DAMNED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ bardzo dobre aktorstwo
+ reżyseria
+ zdjęcia
+ atmosfera
+ świetna scena w kościele
+ muzyka
+ dobry scenariusz

Minusy:

- dziś już nikogo nie przestraszy
- chwilami nudny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -