Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHADOW BUILDER

SHADOW BUILDER

Cień Bestii

ocena:4
Rok prod.:1998
Reżyser:Jamie Dixon
Kraj prod.:USA / Kanada
Obsada:Michale Rooker, Leslie Hople, Andrew Jackson
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5.67
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Demony są istotami, żyjącymi na granicy dwóch światów – ludzkiego i boskiego. W dawnych czasach były wizją zagrożenia dla świata, wysługiwały się ludźmi, osaczały ich i przejmowały kontrolę nad ich ciałem. Zaś jakiś czas później stały się elementem kultu, zaczęto je czcić. Jednak nigdy nie zmieniło się to, że demony są istotami wywierającymi wpływ na życie człowieka. Demonologia wykorzystana została w wielu książkach i filmach grozy. Motyw ten jest odpowiedni, by zobrazować zło ujawniające się pod postacią demonów..

"I rzekł Bóg: Niech się stanie światłość. A z pierwszym światłem narodził się pierwszy cień. Cień nie był rozrzedzony przez światło. Cień pozostał czysty. Zaćmiewam światło i wzywam cień.." Takimi oto słowami opętany ksiądz uwolnił z zaświatów stwórcę cieni - złego demona, który to pragnie dorwać chłopca ofiarowanego mu podczas rytuału. Przeszkodą dla uwolnionego demona jest ksiądz Vassey, który robi wszystko, by nie dopuścić do opanowania świata przez monstrum.
Wszystko dzieje się w małym miasteczku Grand River, gdzie od czasu pojawienia się cienia, mieszkańców zaczyna ogarniać szał. Obecność demona zaczęła na wszystkich negatywnie wpływać i sprawiła, że zaczęli oni dopuszczać się okropnych czynów.
Stwórca cieni zbiera dusze, by mieć siłę do wykonania ostatecznego zadania i zapanowania nad światem. Chłopiec, na którego poluje demon ma niezwykłą moc, gdyż urodził się wolny od grzechu pierworodnego. A tylko zaćmienie słońca jest odpowiednim momentem, kiedy to demon może otworzyć drzwi między światami..

Czy zło wygra z dobrem? Pytanie to było już powielane w wielu dziełach. Odwieczna walka Dobra ze Złem jest najczęstszym motywem wykorzystywanym w horrorach. Z reguły ludzie wierzący w dobro wierzą również w zło, które jest jego nieodłączną częścią. We współczesnym świecie ludzie na ogół nie wierzą w nadprzyrodzone siły i istoty, do których zalicza się właśnie demony; lecz zazwyczaj nie wiedzą, iż demony to też swego rodzaju anioły.

Tytuł filmu brzmi "Bram Stoker's Shadowbuilder", co wskazuje na to, iż powstał on na podstawie opowiadania Brama Stockera o tym samym tytule. Wiele z kreacji stworzonych przez Brama Stokera doczekało przelania na ekran filmowy i stało się wręcz dziełami kultowymi. Jeśli chodzi o inne filmy reżysera Jamiego Dixona, to nie ma on w swej kolekcji za wielu produkcji, za to słynie z pracy nad efektami specjalnymi. Zajął się nimi w między innymi drugiej części "Ringu" oraz w produkcji "Freddy's Dead: The Final Nightmare".

Powracając do samego wykonania filmu, to nie powinniśmy nastawiać się na wiele. Fabuła nie jest specjalnie ciekawa, a w niektórych momentach film wręcz nuży. Spotkałam się ze stwierdzeniem, iż film ten nadaje się tylko dla koneserów gatunku i mogę się z nim zgodzić, gdyż można odnaleźć tutaj wiele błędów w scenariuszu, które tuszują jedynie efekty specjalne. Jak na film z 1998 to nie zachwyca on niczym specjalnym, ale też nie jest kompletną kichą. Mimo że mamy tu do czynienia ze znaną obsadą, to nie możemy liczyć na specjalny popis aktorstwa. Fabuła jest prosta i nieco naciągana, sceny z demonem nie przerażają, a sam demon nie odgrywa tutaj specjalnie dużej roli. Co prawda gra on tutaj pierwsze skrzypce, lecz cała akcja skupia się głównie na mniejszych wątkach. Całość ratują efekty specjalne, chociaż i tu można dopatrzyć się braku sensu chociażby w działaniu księdza, który chcąc pokonać demona używa broni. Dlatego też w filmie przeważa wątek sensacyjny. Jeśli chodzi o klimat filmu, to muzyka dobrze potęguje nastrój grozy. Ogólnie realizacja jest na średnim poziomie, a pomysł na fajne akcje nie został do końca wykorzystany.

Screeny

HO, SHADOW BUILDER HO, SHADOW BUILDER HO, SHADOW BUILDER HO, SHADOW BUILDER HO, SHADOW BUILDER HO, SHADOW BUILDER HO, SHADOW BUILDER HO, SHADOW BUILDER HO, SHADOW BUILDER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ efekty specjalne

Minusy:

- przeważa wątek sensacyjny
- niewykorzystanie pomysłu na ciekawe akcje
- luki w scenariuszu
- naciągana fabuła
- kreacja demona

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -