Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CONSTANTINE

CONSTANTINE

Constantine

ocena:6
Rok prod.:2005
Reżyser: Francis Lawrence
Kraj prod.:USA
Obsada:Keanu Reeves, Rachel Weisz, Djimon Honsou, Tilda Swinton, Max Baker
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.4
Głosów:47
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 5
Ash J. Williams - 6
Skaraś - 7
M@rio - 6

Zazwyczaj z dużym sceptycyzmem podchodzę do adaptacji gier komputerowych i komiksów. Wprawdzie ostatnio, zwłaszcza w tej ostatniej kwestii, zaszło wiele zmian na lepsze, niemniej dotychczas poziom owych ekranizacji bywał głównie przeciętny. Na szczęście dla mnie miałem znikomy kontakt z papierową wersją "Hellblaisera" i do omawianego tytułu podszedłem bez uprzedzeń. No może z jednym, ale to nie moja wina, że Keanu Reeves chyba już role życia ma za sobą...

John Constantine (Keanu Reeves) jest kontrowersyjnym, ale i bardzo skutecznym egzorcystą, tropiącym demony żyjące w naszym świecie. Okazuje się bowiem, że egzystują bliżej niż myślimy, a wojna między Niebem a Piekłem wcale nie jest taka tajemna. Doświadczenie i zaradność Constantina wynikają z faktu, że już był w Piekle po targnięciu się na swoje życie. Teraz robi wszystko by odpokutować grzechy i zasłużyć na miejsce w Niebiosach. Pewnego dnia zgłasza się do niego policjantka Angela Dodson (Rachel Weisz) i prosi by pomógł jej rozwiązać zagadkę tajemniczego samobójstwa jej siostry bliźniaczki. Początkowo John odmawia, ale pewne fakty zmuszają go do spojrzenia inaczej na owo "samobójstwo". Szybko okazuje się, że ktoś przygotowuje spisek, mający na celu przeniesienie konfliktu na Ziemię po uprzednim sprowadzeniu na nią Antychrysta.

Film osobom nie znającym komiksowego pierwowzoru może się podobać. Mnie zachciało się oświecać i zrozumiałem narzekania fanów serii... Ale po kolei. Nazwiska aktorów zobowiązują, są jednocześnie gwarancją jakości, ale i jej wyznacznikiem. Udział Keanu Reevesa określa bowiem poziom efektów specjalnych. I jeśli chodzi o akcję i wspomniane fx nie ma na co narzekać. Szczególnie spodobała mi się wizja piekła czy finałowa konfrontacja z... W filmie non stop coś się dzieje, zwroty akcji są szybkie i dość zaskakujące. Jednak na dobrą sprawę właśnie wyczerpałem wszystkie zalety filmu. Film sprawia wrażenie nakręconego pośpiesznie by załapać się falę popularności Matrixa i filmów komiksowych. Jak wspomniałem, nie można nic zarzucić realizacji, jeśli chodzi o udźwiękowienie, obraz, scenerię, itp. I po pierwszym seansie dałem się oszukać barwnej otoczce i migającym światełkom w nazwiskach gwiazd. Zawierzyłem twórcom. Krótka refleksja i pokuta ujawnia jednak fakty.

Oto one. Fabuła to po prostu mariaż wątków zaczerpniętych z filmów "Egzorcysta"; "Prophecy"; "Spawn"; "Harry Angel" i "Matrix". Keanu Reeves jest już tak znanym, charakterystycznym i zdolnym aktorem, że nie musi się za bardzo starać. I tego nie robi. A to niestety widać. Zresztą, nie wiem co, poza chęcią zysku, kierowało twórcami gdy obsadzali rolę Constantina, bowiem nie pasuje on szczególnie do pierwowzoru. Dodatkowo, aktor znany z ról w "Matrixie" i "Devil’s Advocate" narzuca pewną wizję postrzegania filmu. Jak się niestety okazuje - słuszną. No i wreszcie mimo tematyki poruszającej się, jak najbardziej w kręgach horroru, nie odnajdujemy tu praktycznie żadnych momentów grozy. Owszem, wrażenie robi otwierający film egzorcyzm, czy kilka późniejszych scen, jednak groza została tu zastąpiona przez szybką akcję i efekty specjalne. Takie już widać czasy...

Mimo tego narzekania, mogę z czystym sumieniem polecić ten film każdemu, kto szuka niezobowiązującej rozrywki. Jeśli komuś podobał się "Spawn" czy "Hellboy" niech bez wahania sięga po ten tytuł. Szukając czegoś straszniejszego i mroczniejszego możesz nie znaleźć nic. Pod tym adresem, oczywiście.

Screeny

HO, CONSTANTINE HO, CONSTANTINE HO, CONSTANTINE HO, CONSTANTINE HO, CONSTANTINE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ widowiskowy
+ rzetelnie wykonany
+ szybka akcja
+ ciekawa fabuła

Minusy:

- nie będąca jednak niczym odkrywczym
- za dużo akcji, za mało grozy
- Keanu Reeves, który bardziej chce być Neo niż Constantinem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -