Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN

MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN

Masters of Horror, Ep.07: Kobieta-jeleń

ocena:6
Rok prod.:2005
Reżyser:John Landis
Kraj prod.:USA
Obsada:Brian Benben , Sonja Bennett , Anthony Griffith , Cinthia Moura , Andy Thompson , Alex Zahara
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.71
Głosów:21
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 6

Jon Landis - aktor, scenarzysta, reżyser i producent. Nazywany specjalistą od humoru, zamieszania i chaosu. Zaledwie kilka filmów spośród tych, które zgromadził na swoim koncie, porusza tematykę grozy, a większość z nich jest mieszanką horroru i komedii ("The Banana Monster (1973), "American Werewolf in London (1981), "Innocent Blood" (1992)). Do niego także należy reżyseria słynnego horroru muzycznego "Thriller" z Michael'em Jacksonem oraz "Twilight Zone: The Movie"(1983) - głośnego z powodu oskarżenia Landisa o zaniedbanie, w wyniku którego na planie zginął aktor Vic Morrow przygnieciony uszkodzonym helikopterem. Po raz kolejny Landis serwuje nam mix komediowo- horrorowy, tym razem w siódmym już odcinku serii "Masters of Horror", zatytułowanym "Deer Woman".

Dwight Faraday (Brian Benben) jest policjantem pracującym w wydziale zabójstw. W wyniku tragicznego incydentu, podczas którego zginął jego partner, Dwight zostaje zdegradowany i przydzielony do nowego wydziału. Od teraz ma się zajmować... "atakami zwierząt". Większość czasu spędza na przesiadywaniu przy swym policyjnym biurku i rozpamiętywaniu chwil spędzonych ze swoją byłą żoną. Ten czas zagłębiania się we własne myśli i wspomnienia przerywa nagłe i tajemnicze wezwanie. Na jednym z postojów dla ciężarówek znalezione zostaje w kabinie dla kierowcy zmasakrowane... "coś". Po przeprowadzeniu badania okazuje się, iż tym "czymś" jest, a raczej było ciało mężczyzny, którego zamordowano w momencie szczytowania. Dwight przypadkiem dostrzega na nim ślady należące do... jelenia. Wygląda na to, iż kierowcę najzwyczajniej zaatakowało zwierzę. Jak jednak jeleń dostał się do środka ciężarówki...?
Wkrótce mają miejsce kolejne, podobne wypadki - odnajdywane są ciała mężczyzn podczas erekcji i wszystkie w stanie sugerującym przepuszczenie przez maszynkę do mięsa. Coraz bardziej pochłonięty sprawą Dwight wraz ze swym wspólnikiem Jacobem Reedem (Anthony Griffith) odkrywają, że każda z ofiar zanim stała się podobna do krwistej mielonki była widziana w towarzystwie egzotycznej piękności (Cinthia Moura). W żaden sposób nie udaje im się jednak połączyć tych wszystkich wskazówek.
Po ciężkim dniu służby Faraday i Reed postanawiają odwiedzić indiańskie casino. Ich dyskusję na temat toczącej się sprawy przypadkiem podsłuchuje właściciel. Opowiada im on starą legendę rdzennych Amerykanów, zgodnie z którą wierzono w byt tajemniczej istoty - w połowie posiadającej ciało kobiety o wyjątkowej urodzie, a w połowie posiadającej ciało jelenia, która kusiła i uwodziła mężczyzn, by następnie zaciągnąć ich do lasu i tam pozbawić życia, "zakopując" racicami na śmierć... Czyżby stara legenda miała okazać się prawdziwa...?
Czy rzeczywiście istnieje kobieta - jeleń...!?

Scenariusz do tego odcinka powstał w duecie ojciec - syn, bowiem wyszedł on spod ręki Johna Landisa i jego syna Maxa. Od samego początku reżyser daje widzowi do zrozumienia, że nie będzie miał on do czynienia z horrorem w standardowym tego słowa znaczeniu. W obrazie tym da się odnaleźć zarówno kilka scen gore, przedstawiających krwiożercze skutki makabrycznych morderstw, jak i scen, w których przedmioty lub postacie nagle pojawiają się przed oczami widza powodując, że drgnie w fotelu, jednak większy nacisk położono na komedię, niż na horror. Wydaje się, iż zamierzeniem reżysera było stworzenie filmu, który jest komiczny poprzez swoją niedorzeczność i absurdalność, który kładzie nacisk na groteskowy charakter przedstawianej fabuły, ocierając się o granice sensu. Nie jest to film, który odbiera się poważnie, ale taka właśnie była intencja twórcy.

Pomysł na stworzenie postaci kobiety-jelenia mógłby na pierwszy rzut oka wydawać się niedorzeczny, jednak Landis w taki sposób pokierował biegiem wydarzeń i w taki, a nie inny sposób wykreował postacie, iż wszystko współgra ze sobą, dając zabawny efekt. Brian Benben ("Dream On", "I Come in Peace") odtwarzający główna rolę, posługujący się sarkastycznymi i żartobliwymi komentarzami i któremu przychodzą coraz to bardziej niedorzeczne pomysły na wyjaśnienie tajemniczej sprawy zabójstw, świetnie spisał się z powierzonego mu zadania i potwierdził tym samym, iż celem tego filmu jest rozrywka. Na szczęście stapia się ta forma aktorstwa z całą fabułą odcinka. Dzięki takiemu połączeniu gorzka pigułka absurdu wydaje się być łatwiejsza do połknięcia.

Jak zwykle za efekty specjalne i charakteryzację odpowiedzialny był duet Gregory Nicotero & Howard Berger, natomiast za muzykę odpowiedzialny jest Peter Bernstein, który ma na swoim koncie między innymi muzykę do "Puppet Master vs. Demonic Toys"(2004) czy "Freddy's Nightmares" (1988).

Reasumując, "Deer Woman" to zdecydowanie pozycja nie dla tych, którzy chcą się przestraszyć, lecz bardziej skierowana do tych, którzy nastawieni są na rozrywkę w oryginalnym wydaniu. Odcinek lekki i do jednokrotnego strawienia.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN HO, MASTERS OF HORROR, Ep.07: DEER WOMAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ absurdalny charakter
+ dla wielbicieli kobiecych piękności Cinthia Moura naga do pasa

Minusy:

- trochę zbyt mało horroru jak na odcinek tej serii

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -