Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE

MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE

Masters of Horror, Ep.02: Koszmar w domu wiedźmy

ocena:7
Rok prod.:2005
Reżyser:Stuart Gordon
Kraj prod.:USA
Obsada:Jay Brazeau , Ezra Godden , Anthony Harrison , Chelah Horsdal , Campbell Lane
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.2
Głosów:30
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 8

Howarda Philipsa` Lovecrafta (1890 - 1937) można niewątpliwie nazwać mistrzem horrorowej fikcji. Jej cechą szczególną jest tajemniczość, niesamowitość, oderwanie od rzeczywistości, która przepełniona jest groteską i wszechogarniającą dziwacznością. Miłośnikiem tego pisarza jest reżyser i scenarzysta - Stuart Gordon, który dzięki adaptacjom filmowym właśnie jego książek zrobił karierę. Zasłynął jako twórca takich słynnych dzieł jak "Re - Animator", "Dagon" czy "From Beyond". Tym razem jednak zajął się produkcją telewizyjną, po raz kolejny sięgając po twórczość Lovecrafta. Efektem jego pracy jest drugi odcinek serii "Masters of Horror" zatytułowany "Dreams in the Witch House".

Walter Gilman (Ezra Godden - "Dagon") jest studentem ostatniego roku, piszącym pracę na temat międzywymiarowej teorii strun. Teoria ta zakłada istnienie złożonych płaszczyzn, z których zbudowana jest rzeczywistość i które oddzielają od siebie równolegle istniejące światy. Walter badając ich położenie stara się odkryć szczególny kąt ich styczności względem siebie, powodujący powstanie przejścia do równoległego wymiaru. Pragnąc spokoju i ciszy, by móc pogrążyć się w nauce, wynajmuje tani pokój w podupadającym ze starości domu w Nowej Anglii. Wynajęte lokum nie należy jednak do luksusowych - wygląda odrobinę lepiej od szczurzej nory. Z każdego zakamarka nieustannie dobiegają tajemnicze dźwięki i hałasy, a jednym z głośnych lokatorów jest niemowlę. Jego płacz jednak natychmiast przestaje Walterowi przeszkadzać, gdy poznaje jego młodą, atrakcyjną i samotną matkę - France (Chelah Horsdal). Szybko udaje mu się zainteresować sobą sąsiadkę po tym, jak pomaga jej pozbyć się z pokoju natrętnego szczura i pożycza trochę pieniędzy na zapłatę zaległego czynszu. Niedługo po tym wydarzeniu Waltera zaczynają nękać tajemnicze i nieprawdopodobne koszmary, tak intensywne, że wydają się być prawdziwe. W tych snach odwiedza go szczur...z ludzką twarzą i wiedźma tak potężna, że zdolna uczynić z niego swojego sługę, gotowego spełnić każde jej polecenie... A pragnie ona ofiary, niewinnej ofiary... Jedna z takich koszmarnych nocy kończy się jego przebudzeniem w uniwersyteckiej bibliotece, w dziale zakazanych dzieł, tuż naprzeciw obitej w ludzką skórę księgi Necronomikon. Dzięki niej odkrywa, co łączy jego studia nad zad zaawansowaną matematyką z przerażającymi snami. Złowieszcza siła, która od ponad 300 lat zbiera żniwa, ponownie o sobie przypomina...

"Dreams in the Witch House" stworzyli wspólnie Stuart Gordon oraz Dennis Paoli. Reżyserią zajął się sam Gordon. Już po tytule można się spodziewać, iż będziemy mieli do czynienia z zachwianiem realności. W istocie tak się dzieje. W filmie świat rzeczywisty krzyżuje się ze światem snu, aż granica między nimi zaciera się i w końcu stają się całkowicie nierozróżnialne. Dzięki manewrowaniu stanem uśpienia, w interesujący sposób przedstawiona została przemiana głównego bohatera. Poznajemy go jako pewnego siebie studenta, wierzącego w prawa nauki. Z biegiem akcji jego kolejne spotkania z wiedźmą sprawiają, że to, co dotychczas było dla niego nieprawdopodobne, staje się prawdziwe. Uświadamia sobie, że istnieją siły znajdujące się poza jego kontrolą i zdolnością pojmowania. Mogące doprowadzić do kompletnego szaleństwa... Gra Ezry Goddena nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym. Wykonał to, co do niego należało, ale nic poza tym. Odczuwa się lekki niedosyt z tego powodu. Najbardziej w pamięci zapada natomiast postać szczura z ludzką twarzą. "Brown Jenkin", czyli "brązowy Jenkin" to między innymi w mitologii ormiańskiej, a także wczesno-skandynawskiej i niektórych odłamach słowiańskiej tzw. "Chowaniec" - łączący w sobie cechy gryzonia i człowieka. Kolor brązowy oznacza polnego szczura.

Na szczęście fakt ten nie odbija się aż tak intensywnie na odbiorze całego filmu. Reżyser zadbał o to, przepełniając go sporym odczuciem strachu. Użycie zacienionego oświetlenia wzmaga budząca grozę atmosferę i jednocześnie daje wyobrażenie postrzegania rzeczy lekko rozmytych, w stanie "pół-snu".

Przez pierwsza połowę film straszy w raczej subtelny sposób, natomiast w drugiej staje się bardziej krwisty i brutalny. Niektóre z obrazów są jakby pozbawione swoistej siatki bezpieczeństwa, dzięki czemu ma się wrażenie, że to, co właśnie się widziało, naprawdę musiało boleć. Poza tym plusem jest zakończenie - interesujące i nieschematyczne.

Za muzykę odpowiedzialny jest Richard Band. Obecne w filmie śpiewy chóralne, szepty, krzyki - wszystko zostało zgrabnie połączone i dozowane widzowi wraz ze wzrostem napięcia.

Reżyser spisał się całkiem nieźle ożywiając świat Lovecrafta, w którym koszmary stają się rzeczywistością, a demony mogą przypadkiem wynajmować pokój obok... Być może jest to pozycja bardziej interesująca niż straszna, ale jak najbardziej warta obejrzenia.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE HO, MASTERS OF HORROR, Ep.02: DREAMS IN THE WITCH HOUSE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ klimat
+ zakończenie filmu
+ kilka krwistych scen

Minusy:

- gra głównego bohatera

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -