Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:C.H.U.D.

C.H.U.D.

C.H.U.D.

ocena:6
Rok prod.:1984
Reżyser:Douglas Cheek
Kraj prod.:USA
Obsada:John Heard, Daniel Stern , Christopher Curry , Kim Greist, Laure Mattos , Brenda Currin , Justin Hall , Michael O'Hare , Cordis Heard, Vic Polizos , Eddie Jones , Sam McMurray
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

“C.H.U.D." to zapomniany horror pochodzący z lat 80-tych, a dokładniej mówiąc z 1984 roku. Na mój gust jest on niesłusznie odesłany do lamusa, gdyż nie jest taki zły, jak można by przypuszczać. Reżyserem jest Douglas Cheek, który w swoim reżyserskim dorobku ma jeszcze tylko epizody serialu z 1976 roku pod tytułem "Vegatable Soup".

Fabuła jest bardzo prosta .W mieście dochodzi do serii zaginięć. Policja nie zbyt się tym przejmuje, do czasu aż ginie żona komendanta. Wtedy stróże prawa zaczynają bliżej przyglądać się całej sprawie. Okazuje się, że dwa tygodnie wcześniej właściciel kuchni dla bezdomnych zgłosił zaginięcie kilku osób, którzy mieszkali w kanałach. Razem z komendantem zaczynają pracować nad tą sprawą. W tym samym czasie bezdomni zaczynają się dziwnie zachowywać - szukają wszelkiego rodzaju broni, aby móc powstrzymywać ataki, jak sami mówią, potworów z kanałów. Kapitan i właściciel kuchni widząc, iż władze wyższego szczebla nic nie robią, sami schodzą do kanałów. Znajdują tam szczątki ubiorów naukowców oraz liczniki Geigera wykrywające promieniowanie. W niedługim czasie naukowcy znajdują ciało jednego z humanoidów. Gdy zaginięcia nie ustają, postanawiają zgładzić potwory wpuszczając gaz. Jest jeszcze jeden wątek - historia pewnego fotografa oraz reportera, którzy równocześnie pragną na własną rękę zobaczyć, co się stało. Przypadkowo odkrywają co stworzyło potwory oraz pewną tajemnicę ukrywaną przez władze miasta...

Fabuła nie razi oryginalnością i pomysłowością co na dłuższą metę może co niektórych odstraszyć. Zmutowane potwory wychodzące z kanałów aby mordować ludzi i ich pożerać. Aż samo przychodzi na myśl stwierdzenie, iż film taki jak ten, ogląda się po prostu dla zabicia czasu, a nie dla walorów artystycznych. Z początku film ogląda się z lekkim znużeniem, ale w miarę upływającego czasu już tego nie odczuwamy. Rozwinięciem skrótu C.H.U.D jest Cannibal Humanoids Underground Dwellers, co w pełni odzwierciedla istotę stworów zamieszkujących kanały - trochę kiczowate, trochę straszne, ale przyjemne do oglądania. Atmosfera filmu jest adekwatna do całej produkcji - traktować ją trzeba z przymrużeniem oka. Z całą pewnością się nie przestraszymy, ale sceny w kanałach są naprawdę dobre - ciemne, zagadkowe, okraszone tajemniczą muzyką, a nawet ujrzymy kilka "jump scenes". Ciekawym zabiegiem reżyserskim jest natomiast nieskupianie się na jednym głównym bohaterze - mamy kilka ważnych postaci, których losy w końcu i tak zostaną w pewien sposób połączone. Jako ciekawostkę dodam, iż króciutki epizodzik zagrał tu znany aktor John Goodman. Warstwa dźwiękowa wpasowała się w przeciętność tego filmu - efekt jest taki że nie zwracamy na nią szczególnej uwagi. Wygląd humanoidów, jest trochę kiczowaty, ale nie jest to tutaj wadą. Co prawda wyglądają sztucznie, lecz jak na tamte lata można stwierdzić, że z ich prezencją nie jest tak źle.- zielone, obślizgłe, chropowate, obskurne gady ze świecącymi oczami - czego więcej chcieć na relaksujący wieczorek.

Od "C.H.U.D." nie spodziewajcie się zbyt wiele - mocny średniak z lat 80, a to już coś. Momentami przypomina dobry monster movie, ale sceneria kanałów i nastrój tajemniczości, stwarza dobre połączenie z horrorem. Nie zapisze się Wam na długo w pamięci, ale nie pozostawia też niesmaku że straciliście swój cenny czas – a przecież czasem tylko o to chodzi.

Screeny

HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D. HO, C.H.U.D.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ mroczne sceny w kanałach
+ nie nudzi
+ dobra gra aktorska
+ kiczowaty wygląd potworów

Minusy:

- mało oryginalna fabuła
- kiczowaty wygląd potworów
- tylko przeciętny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -