Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MADHOUSE a.k.a. There Was a Little Girl

MADHOUSE a.k.a. There Was a Little Girl

Madhouse

ocena:6
Rok prod.:1981
Reżyser:Ovidio G. Assonitis
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Trish Everly, Michael MacRae, Dennis Robertson, Morgan Hart, Allison Biggers, Edith Ivey, Richard Baker
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

W chwili obecnej na rynku horrorów znajduje się kilka zatytułowanych "Madhouse". Co ciekawe, nie mają one ze sobą wiele wspólnego. Oto przed Wami jeden z nich, pochodzący z 1981 roku, znany też pod tytułem "There Was a Little Girl".

Julia pracuje w szkole z głuchoniemymi dziećmi. Poświęca się całkowicie pracy starając się zapomnieć o poważnie chorej siostrze bliźniaczce, Mary, hospitalizowanej w pobliskiej klinice. Kilka dni przed swoimi dwudziestymi piątymi urodzinami zostaje wezwana przez swojego wujka, który informuje ją o pogarszającym się stanie siostry. Ta na szpitalnym łożu składa przysięgę, że zrobi wszystko by zepsuć Julii nadchodzący jubileusz. Okazuje się, że już w dzieciństwie Mary irytował fakt, że musi dzielić urodziny z siostrą. Dopuszczała się wówczas psychicznych i fizycznych tortur, które wryły się głęboko w pamięć Julii. Nauczycielka wpada w panikę, a wkrótce Mary ucieka ze szpitala. W okolicy zaczynają ginąć ludzie z otoczenia Julii...

Film ma bardzo ostry początek. Widzimy bardzo wolno przybliżający się fotel bujany, na którym jedna dziewczynka usypia drugą. W tle rozbrzmiewa dziecięca, bardzo łagodna kołysanka. Wraz z ostatnimi wybrzmiewającymi tonami melodii jedna z dziewczynek za pomocą kamienia brutalnie rozbija twarz drugiej. Początek mocny, drastyczny, ale... nieco tandetnie wykonane efekty gore psują trochę wymowę sceny.
Akcja zawiązuje się dosyć szybko, intryga wypada przekonująco, nie brak również niespodziewanych zwrotów fabuły, jednak bolączką filmu mogą stać się niepotrzebne dłużyzny (typowe dla włoskiego kina) i spora naiwność ofiar dających się złapać w kolejne pułapki. Jednak jest to klasyczny kłopot filmów tego typu i biorąc pod uwagę rok produkcji i konwencję nie można brać tego za minus.
Aktorzy robią co mogą i choć nikt nie stworzył niezwykłych kreacji, nie można nikomu nic zarzucić. Zwłaszcza postać mordercy została odegrana ze sporą dozą szaleństwa niezbędną do uwiarygodnienia roli.
Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa, dziwna i zakręcona, choć typowa dla tego typu filmów z lat 80-tych.

Warto wspomnieć, że film dostępny jest w dwóch wersjach - pierwsza została pozbawiona drastycznych scen (poza otwierającą), morderstwa są zazwyczaj ukazane przez szybkie cięcia, bardzo krótko, druga wersja, trudno dostępna, jak się łatwo domyślić nieocenzurowana, prezentuje bardziej drastyczne sceny śmierci, mini spektakl gore w finale i wreszcie słynne ujęcie przewiercenia wiertarką głowy psa (głównie dzięki niej film trafił niegdyś na listę "video nasties").

Krótko mówiąc, film jest udanym połączeniem stylistyki giallo z rozwijającym się slasherem. Czyni to z niego solidnego przeciętniaka, choć sceny gore (trącące nieco myszką) zawyżają notę. Madhouse nie poruszy może wytrawnego widza, ale na pewno dostarczy pożądanej rozrywki. A niektórym być może zakręci się w oku łezka, dziś bowiem już się niestety takich filmów nie robi.

Screeny

HO, MADHOUSE</br> a.k.a. There Was a Little Girl HO, MADHOUSE</br> a.k.a. There Was a Little Girl HO, MADHOUSE</br> a.k.a. There Was a Little Girl HO, MADHOUSE</br> a.k.a. There Was a Little Girl HO, MADHOUSE</br> a.k.a. There Was a Little Girl HO, MADHOUSE</br> a.k.a. There Was a Little Girl HO, MADHOUSE</br> a.k.a. There Was a Little Girl HO, MADHOUSE</br> a.k.a. There Was a Little Girl

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ udana intryga
+ mocne sceny gore
+ rzetelne wykonanie
+ niezapomniany klimat lat 80-tych
+ pozycja obowiązkowa dla zwolenników włoskiego kina grozy

Minusy:

- trudno dostępna pełna wersja
- kilka niepotrzebnych dłużyzn
- trochę się już zestarzał

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -