Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZŁE RZECZY SIĘ ZDARZAJĄ

Bad Things Happen

ZŁE RZECZY SIĘ ZDARZAJĄ

ocena:9
Autor:Harry Dolan
Tłumaczenie:Natalia Mętrak
Wydanie oryginalne:2009
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:Replika
Ilość stron:340
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jak podejść do książki debiutanta, która już z okładki krzyczy, że poleca ją między innymi Stephen King i to dość niewybrednymi słowami? Wyjście jest tylko jedno, odłożyć na bok uprzedzenia i nastawienie i zagłębić się w lekturze. A potem stwierdzić, że być może autor „Lśnienia” i „Carrie” miał rację.

Bohaterem powieści jest David Loogan, tajemniczy mężczyzna o nieznanej przeszłości, który niemal przypadkowo zatrudnia się jako redaktor magazynu „Szare ulice” specjalizującego się w opowiadaniach kryminalnych i detektywistycznych. Zaprzyjaźnia się z szefem pisma, Timem Kristollem, co gorsza wdaje się w romans z jego żoną, Laurą. Wkrótce Tim popełnia morderstwo, a o pomoc w ukryciu ciała prosi Davida. Jak się okazuje, trupów będzie więcej...

Zacznijmy od sprawy najważniejszej. „Złe rzeczy się zdarzają” to nie horror. To rasowy kryminał z dużą dozą thillera, trzymający w napięciu od początku do końca. Naprawdę, dawno żadna książka nie wciągnęła mnie tak bardzo jak właśnie ten dreszczowiec. Próżno tu szukać drastycznych scen, czy brutalnych morderstw, niemniej napięcie i emocje są najwyższej klasy. Wszystko to za sprawą języka jakim posługuje się Harry Dolan, czyli prostego, sugestywnego. Dodatkowo akcja toczy się w środowisku pisarzy kryminałów i thillerów, co jest okazją do niewybrednych żartów i spojrzenia z dystansu na akcję i świat przedstawiony.

Zalet kolejnych nie brak. To co najważniejsze, to intryga, bardzo dobrze skonstruowana i poplątana jak przysłowiowy metr sznurka w kieszeni. Autor kilkakrotnie cudownie myli tropy, by wreszcie wskazać zabójcę, a potem zrobić kolejny zwrot akcji. Bardzo istotne jest to, że Dolan nie przekombinował i wszystko okazuje się nie dość, że logiczne, to jeszcze nie naciągane.

Ostatnim plusem jest David Loogan, główny bohater. Tajemniczy, pełen dziwnych fobii i lęków świadczących o tragicznej przeszłości, której kilka kart poznajemy w trakcie lektury. Jest to facet w pewnym sensie niezwykły, szlachetny i w zasadzie odważny, ale nie pozbawiony wad, które tylko go urzeczywistniają, sprawiają, że naprawdę zaczynamy przejmować się jego losem.

Mamy więc rewelacyjną intrygę, świetnego głównego bohatera, bardzo dobrze napisaną powieść. Czy jest więc jakiś haczyk? Niewielki. „Złe rzeczy się zdarzają” to lektura dla zwolenników niezbyt przerażających thillerów, trzymających w napięciu kryminałów i intrygujących historii, nie dla miłośników klasycznego horroru.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wartka akcja

+ świetna intryga

+intrygująca fabuła

+główny bohater

Minusy:

-to thiller kryminalny, nie horror

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -